c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_maj_2016_4.05.2016_Grabiec_Tomczyk_Borys_big.png

Platforma Obywatelska natrafiła na przeszkody by dotrzeć do społeczeństwa z informacją o marszu organizowanym 7 maja w Warszawie. Jan Grabiec, rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej, podczas konferencji prasowej w Sejmie zwrócił uwagę, że PiS obawia się wyjścia Polaków na ulice Warszawy, dlatego chce ich zniechęcić do udziału w marszu wykorzystując do tego Pocztę Polską.

Poseł wyjaśnił, że chodziło o dostarczenie ponad 800 tys. druków, za które Poczta Polska wystawiła fakturę na 115 tys. zł. Platforma Obywatelska chciała za pośrednictwem Poczty Polskiej dotrzeć z informacją do potencjalnych uczestników marszu z Warszawy i okolic. – Zawarliśmy z Pocztą umowę, w której znalazły się uzgodnienia w sprawie trybu i formy przekazania środków. W środę w ubiegłym tygodniu Poczta Polska wystawiła fakturę pro forma, a następnego dnia została ona opłacona. Po opłaceniu faktury okazało się, że Poczta nie może roznieść druków w określonym czasie – tłumaczył Jan Grabiec.

- PiS przestraszył się marszu i chce zniechęcić Polaków do udziału, a traci na tym Poczta Polska, która straciła kontakt na kwotę 115 tysięcy złotych. Zaproszenie jest roznoszone przez prywatne firmy kurierskie, które zdecydowały się w krótszym niż Poczta Polska terminie dostarczyć listy – poinformował poseł Cezary Tomczyk. Poseł wyraził zaniepokojenie, że aby wysłać list trzeba mieć określone poglądy polityczne, a pajęczyna polityczna PiS oplatająca różne instytucje państwowe w tym spółki Skarbu Państwa, powoduje, że przestają działać dla celu, dla jakiego zostały stworzone, a realizują cele polityczne PiS.

Piotr Borys, dyrektor Biura Krajowego Platformy Obywatelskiej zapowiedział, że pomimo przeciwności b będziemy wspólnie maszerować 7 maja. Organizatorzy przewidują, że udział w marszu weźmie ponad 100 tysięcy osób.

W sobotę 7 maja obchodzony będzie Dzień Europy. W tym dniu w Warszawie wspólny marsz pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie" organizują Platforma Obywatelska wraz z Komitetem Obrony Demokracji, pozostałymi partiami opozycyjnymi, Stowarzyszeniem Inicjatywa Polska oraz Związkiem Nauczycielstwa Polskiego.

wł/pap


bg Image