c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_kwiecien_2016__DSC0001.jpg

Nie będzie żadnych rozmów o zmianie konstytucji dopóki PiS nie będzie przestrzegał obecnej - powiedział przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann, odnosząc się do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, że "jest dobry moment na podjęcie prac w sprawie zmiany ustawy zasadniczej".

Jarosław Kaczyński podczas wystąpienia w Sejmie z okazji Dnia Flagi ocenił, że zmiana konstytucji jest potrzebna. "W przyszłym roku będzie 20 lat od uchwalenia konstytucji 1997 roku. Czy to nie dobry moment do podjęcia pracy nad nową ustawą zasadniczą? Sądzę, że to dobry moment" - podkreślił.

Do tej zapowiedzi odniósł się Sławomir Neumann na konferencji w Sejmie. "Trzeba jasno powiedzieć Platforma to dzisiaj mówi: nie będzie żadnych rozmów o zmianie konstytucji dopóki PiS, dopóki prezes Kaczyński nie będzie przestrzegał tej konstytucji, która obowiązuje. To jest klucz i podstawa do jakichkolwiek późniejszych rozmów" - podkreślił.

Pytany, czy abstrahując od słów Jarosława Kaczyńskiego warto rozpocząć rozmowę o zmianie konstytucji przewodniczący zwrócił uwagę, że niektóre zapisy obecnej konstytucji wymagają zmiany. Dodał, że w kilku miejscach taka zmiana by się przydała.

Sławomir Neuman zaznaczył, że czym innym jest rozmowa o przeglądzie i zmianie konstytucji w momencie, kiedy wszyscy jej przestrzegają. "Dopóki ta nie jest przestrzegana umawianie się na zmianę i umawianie się, że kolejnej będziemy przestrzegać jest naiwnością" - poinformował.

wł/pap


bg Image