c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_kwiecien_2016_29.04.2016_Kidawa_Klich_Janyska_Wojcik_big.png

Skończyło się spotkanie Komisji Weneckiej z przedstawicielami Senatu,za chwilę będzie z przedstawicielami Sejmu i mam wielki dyskomfort, że po raz kolejny musimy się tłumaczyć z tego, że Prawo i Sprawiedliwość robi ustawy niezgodne z konstytucją, niezgodne z prawem europejskim - powiedziała podczas konferencji prasowej wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

- Tzw. ustawa inwigilacyjna jest wadliwa, szkodliwa, narusza prawa i wolności obywatelskie. Uważamy to prawo za wadliwe, szkodliwe, naruszające prawa i wolności obywatelskie w Polsce. Mówiliśmy o tym, co jest w zapisach ustawy o policji i o służbach. Mówiliśmy o tym, co może być zagrożeniem dla praw i wolności obywatelskich, jeżeli służby będą literalnie korzystać z tego, do czego zostały upoważnione - mówił szef klubu senatorów Platformy Obywatelskiej Bogdan Klich odnosząc się do spotkania z delegacją Komisji Weneckiej w Senacie w związku z ustawą o Policji.

Zaznaczył, że senatorowie Platformy Obywatelskiej przypomnieli "Komisji Weneckiej o tym, że po pierwsze przestrzeń wolności, jaką był do niedawna jeszcze internet, stała się przestrzenią kontrolowaną przez służby i przez policję, że obywatel nie ma tak naprawdę prawa do tego, żeby być informowanym już po zakończeniu postępowania, czy kiedykolwiek w stosunku do niego policja albo służby prowadziły jakąkolwiek inwigilację w internecie, że to narusza konstytucję RP".

- Podkreślaliśmy też problem wynikający z możliwości profilaktycznego pozyskiwania danych internetowych o obywatelach. Zostało wprowadzone pojęcie zapobiegania, profilaktyki jako wystarczające do tego, żeby zbierać o obywatelu dane internetowe. Właściwie można w ten sposób, pod tym parasolem zbierać dane o każdym Polaku i każdej Polce, wykorzystując to przeciwko każdemu obywatelowi" - wskazał polityk.

- Przykro nam, że pod rządami Prawa i Sprawiedliwości Polska stała się państwem specjalnej troski w którym Komisja Wenecka musi upominać się o prawa człowieka o praworządność - powiedział Marek Wójcik. Zauważył, że "ustawa inwigilacyjna jest tylko jedną z pakietu ustaw, które już zostały uchwalone i wzmacniają możliwości służb specjalnych".

- Sejm uchwalił już nowelizację Kodeksu postępowania karnego, umożliwiającą wykorzystanie w postępowaniu karnym dowodów zdobytych niezgodnie z prawem. Nowa ustawa o prokuraturze nie tylko połączyła funkcje prokuratura generalnego i ministra sprawiedliwości, ale także znacząco wzmocniła uprawnienia prokuratora generalnego - wskazał Marek Wójcik. Dodał, że "za chwilę, pod pretekstem Światowych Dni Młodzieży, przy okazji ustawy antyterrorystycznej" będziemy mieć do czynienia z kolejnymi ograniczeniami związanymi "z prawami obywatelskimi i prywatnością obywateli".

Poseł Maria Janyska podkreśliła, że "przez 12 lat w Unii Europejskiej Komisja Wenecka nie przyjeżdżała do Polski, a za rządów PiS to już 2 raz, bo łamana jest praworządność".

- Polacy zdecydowali w referendum,ze chcą być w Unii. Również w referendum opowiedzieli się za Konstytucją i trójpodziałem władzy - mówiła Maria Janyska.

 wł/pap


bg Image