28.4.16_Schetyna_KOD_big2.png

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna wezwał podczas wspólnej konferencji prasowej z liderami opozycji: Barbarą Nowacką, Władysławem Kosiniak-Kamyszem, Ryszardem Petru oraz przedstawicielem Komitetu Obrony Demokracji Mateuszem Kijowskim do udziału w marszu 7 maja, zamanifestowania przywiązania do wartości demokratycznych i pokazania nowoczesnego patriotyzmu.

Marsz pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie" wyruszy o godz. 13 sprzed siedziby Trybunału Konstytucyjnego przy ul. Szucha w Warszawie i przejdzie na plac Piłsudskiego.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna podkreślił, że "Jesteśmy i będziemy w Europie" to hasło, które łączy opozycję parlamentarną i pozaparlamentarną. Wskazał, że czwartek to symboliczny dzień, bo "jesteśmy 12 lat w Unii Europejskiej, a już po raz drugi w czasie kilkumiesięcznych rządów PiS przyjeżdża delegacja Komisji Weneckiej, by sprawdzać stan praworządności w Polsce". - Przez 12 lat nie było takiej sytuacji - zauważył.

"Mówimy i będziemy powtarzać, i krzyczeć 7 maja: nie ma zgody na łamanie praworządności, nie ma zgody na to, by Polska wpisywała się w standardy państwa białoruskiego" - zapowiedział przewodniczący. Dodał, że tylko w solidarnym działaniu "jesteśmy w stanie jak najszybciej skończyć z państwem PiS".

Lider KOD Mateusz Kijowski podkreślił, że podczas marszu wszyscy chcą zademonstrować przywiązanie do Europy, do wolności, a także szacunek dla różnorodności. "Zapraszamy wszystkich, którzy wyznają te wartości" - dodał.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział, że ruch ludowy zawsze stał po stronie wartości demokratycznych, których dziś trzeba bronić. "Europa to my" - mówił.

Liderka Inicjatywy Polska Barbara Nowacka powiedziała, że warto być na marszu 7 maja, by pokazać przywiązanie do wartości europejskich, takich jak solidarność społeczna, wolności i prawa obywatelskie, prawa człowieka, a także braterstwo ludzi.

"Nie damy się wypchnąć z Europy, taki bardzo mocny głos powinien pójść 7 maja" - powiedział przewodniczący Nowoczesnej Ryszard Petru. Ten marsz - dodał - musi być ponad podziałami politycznymi i partyjnymi.

wł/pap


bg Image