22.4.16_Kierwinski_Grabiec_big.png

"Już ponad tydzień trwa milczenie marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, ponad tydzień marszałek udaje, że w ten feralny czwartek nic się nie stało" - powiedział  na konferencji prasowej w Sejmie poseł Marcin Kierwiński. "Ponieważ marszałek kluczy, postanowiliśmy w tej sprawie skierować zapytanie o dostęp do informacji publicznej" - poinformował.

Chodzi o udostępnienie - w trybie udzielenia informacji publicznej - nagrań z ubiegłotygodniowego głosowania w Sejmie nad wyborem nowego sędziego TK - zgłoszonego przez PiS - prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego, kiedy posłanka Małgorzata Zwiercan oddała głos również w imieniu posła Kornela Morawieckiego. W poniedziałek Prokuratura Okręgowa w Warszawie rozpoczęła w tej sprawie postępowanie sprawdzające. Głosowanie "na dwie ręce" mogło dotyczyć również posłów PiS, gdyż w części sali obrad, którą zajmuje klub PiS było 19 pustych miejsc.

"Pan marszałek bardzo dużo energii wkłada w to, aby posłowie, dziennikarze, a przede wszystkim Polacy, nie mogli zobaczyć na nagraniach z monitoringu sejmowego, jak przebiegało to głosowanie" - zauważył Marcin Kierwiński.

Poseł zwrócił uwagę, że już po 10 minutach od zakończenia feralnego głosowania było wiadomo, że jedna z posłanek złamała prawo głosując za innego posła. "Są istotne znaki zapytania, czy tego typu przypadków nie było więcej. Jedyną osobą, która może rozjaśnić tę sytuację jest właśnie marszałek Sejmu, który może udostępnić nagrania ze wszystkich kamer monitoringu" - podkreślił.

Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec podkreślił, że Platforma "żąda zgodnie z prawem i przepisami o dostępie do informacji publicznej" udostępnienia nagrań z czwartkowego głosowania. "Sejm nie jest prywatnym folwarkiem marszałka Kuchcińskiego, ciążą na nim, jako na marszałku, określone obowiązki i żądamy, aby się z tych obowiązków wywiązał" - zaznaczył.

Posłowie zapowiedzieli, że jeśli Kuchciński nie udostępni nagrań, będą oczekiwać, "by sąd administracyjny przymusił marszałka do udostępnienia tej informacji".

Zobacz treść wniosku

wł/pap


bg Image