15_4_16_zawiadomienie_big.png

Platforma Obywatelska złożyła w piątek dwa zawiadomienia do prokuratury w związku z czwartkowym głosowaniem "na dwie ręce". Podczas wyboru, zgłoszonego przez PiS prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego Trybunału Konstytucyjnego, posłanka Małgorzata Zwiercan z klubu Kukiz'15 oddała głos również w imieniu posła Kornela Morawieckiego. Po ujawnieniu „podwójnego” głosowania Zwiercan została wykluczona z klubu Kukiz'15, a Morawiecki sam z niego wystąpił. Zawiadomienia dotyczą dwoje byłych posłów Kukiz'15 oraz marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

"Wnioski do prokuratury zostały dzisiaj rano złożone tak, jak zapowiadaliśmy. Dotyczą one dwóch posłów: pani poseł Zwiercan i pana posła Morawieckiego, a także pana marszałka Kuchcińskiego, który będzie musiał się wytłumaczyć z tego, że wiedząc o złamaniu prawa na sali sejmowej, nie zareagował, a uciekając z sali sejmowej, wcześniej zamknął tę część porządku obrad, ogłaszając wynik głosowania" - powiedział przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann na konferencji prasowej w Poznaniu, przed posiedzeniem Zgromadzenia Narodowego.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna wskazał, że z uwagi na nieprawidłowości przy wyborze Jędrzejewskiego, prezydent Andrzej Duda nie powinien przyjmować od niego ślubowania. Przewodniczący odniósł się do apelu prezydenta, który zwrócił się do marszałka Sejmu o wyjaśnienia czwartkowego głosowania nad wyborem sędziego TK. "Prezydent Duda nie powinien przekierowywać odpowiedzialności, wskazywać marszałka Kuchcińskiego, tylko powinien sam zabrać głos i nie przyjąć tego ślubowania. Cała procedura powinna mieć swoją nową historię" - powiedział Grzegorz Schetyna. Jak zaznaczył, Duda powinien ponadto odebrać przysięgę od trzech sędziów Trybunału, których wybrał jeszcze poprzedni Sejm. "To byłby gest pokazujący jego podmiotowość i wizję Polski" - mówił.

Przewodniczący zapowiedział, że Platforma będzie przypominać o czwartkowych wydarzeniach w Sejmie. "Najgłośniej 7 maja, kiedy będziemy organizować - mam nadzieję - wielką demonstrację. Nie ma zgody na łamanie prawa, łamanie konstytucji i łamanie demokracji" - dodał.

Zobacz treść zawiadomień

wł/pap


bg Image