14.04.2016_Schetyna_Neumann_big.png

Platforma Obywatelska złoży zawiadomienie do prokuratury ws. czwartkowego głosowania nad wyborem prof. Zbigniewa Jędrzejewskiego na sędziego TK. Posłanka Małgorzata Zwiercan z klubu Kukiz’15 zagłosowała w imieniu Kornela Morawieckiego. Sejm wybrał prof. Jędrzejewskiego na sędziego TK. Zwiercan i Morawiecki przyznali dziennikarzom, że umówili się, że posłanka w głosowaniu nad wyborem sędziego TK zagłosuje za swego kolegę klubowego.

"Składamy wniosek do prokuratury o ściganie tego przypadku, tego przestępstwa, głosowania +na cztery ręce+. Przypomnę, że w historii polskiego parlamentu taki przypadek już był i osoby zostały ukarane za takie głosowanie" - powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann.

Poinformował również, że zwrócił się na piśmie do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zabezpieczenie nagrań z monitoringu na sali obrad po to, by sprawdzić, czy takich przypadków głosowania nie było więcej.

Sławomir Neumann zwrócił uwagę, że marszałek Marek Kuchciński ogłosił wynik głosowania i zakończył obrady, mimo że wcześniej został poinformowany o głosowaniu "na dwie ręce" przez posłów Kukiz'15. "Pan marszałek Kuchciński wziął dzisiaj udział w przestępstwie przyjmując wyniki głosowania i ogłaszając wynik końcowy głosowania na sędziego TK. To będzie także element sprawdzenia przez prokuraturę udziału w tym procederze, ponieważ - jak wspomniałem - miał wiedzę wcześniej, zanim ogłosił ten wynik głosowania, że dokonano przestępstwa na sali sejmowej" - wyjaśnił przewodniczący.

Polityk zwrócił się też z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy, żeby "nie brał udziału w tym przestępstwie i przypadkiem nie przyjął ślubowania od sędziego wybranego z naruszeniem prawa". "To jest ważny dzień także dla pana prezydenta, czy będzie w tym udział brał" - zaznaczył.

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna ocenił, że czwartek to "czarny dzień" dla Sejmu i dla polskiej demokracji. "Byliśmy świadkami ordynarnego łamania prawa - tego procederu dokonywał marszałek Kuchciński. PiS wprowadzając 19 sędziego TK pokazuje, że chce w sposób spektakularny łamać zasady państwa prawa. Robi to w sposób prowokacyjny, a jednocześnie legalizujący przestępstwo, które się dokonało dzisiaj na sali sejmowej" - powiedział.

Przewodniczący poinformował, że 7 maja Platforma Obywatelska wraz z Komitetem Obrony Demokracji organizuje marsz w obronie Trybunału Konstytucyjnego.

- Wszystkich tych, którzy nie zgadzają się na państwo PiS, łamanie prawa, demokracji i przynoszenia wstydu Polsce w Europie zapraszamy 7 maja o godz. 12:00 pod siedzibę TK na wielki marsz. Będziemy z przyjaciółmi z KOD, opozycją parlamentarną i pozaparlamentarną - mówił Grzegorz Schetyna.

wł/pap


bg Image