c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_kwiecien_2016_8.04.2016_Grabiec_Niedziela_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej zaapelowali do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela o niezwłoczne przywrócenie kompetentnego kierownictwa w stadninie w Janowie Podlaskim. Jeśli tego nie zrobi, Platforma Obywatelska złoży w Sejmie wniosek o wyrażenie wobec niego wotum nieufności - poinformowali na konferencji prasowej w Sejmie posłowie: Jan Grabiec i Dorota Niedziela.

Rzecznik prasowy Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec przypomniał, że szef resortu rolnictwa podczas swojego krótkiego urzędowania zdołał "obrócić w ruinę najważniejszą markę polskiego rolnictwa", czyli stadninę koni arabskich w Janowie Podlaskim.

"To hasło z kampanii wyborczej: +Polska w ruinie+ w doskonały sposób zostało zilustrowane w działalności ministra Jurgiela i w działalności stadnin koni" - powiedział.

Codziennie napływają informacje, że ważne podmioty międzynarodowe, które współpracowały z polskimi stadninami koni "wycofują się ze współpracy" - poinformował poseł. "Dlatego wzywamy dziś ministra Jurgiela do podjęcia stanowczych kroków zmierzających do przywrócenia kompetentnego kierownictwa i kompetentnego zarządzania tymi stadninami" - zwrócił się z apelem.

"Dziś może być ostatni moment, w którym uratować można jedną z najważniejszych marek polskiego rolnictwa; już za kilka dni tej możliwości nie będzie, bo te zmiany wizerunkowe przyniosą nieodwracalne, dramatyczne szkody" - dodał.

Jan Grabiec zapowiedział też, że jeśli szef resortu rolnictwa nie podejmie odpowiednich kroków w ciągu najbliższych dni, to Platforma zwróci się do Sejmu o wyrażenie wotum nieufności wobec niego. "Te kilka dni, to dla ministra Jurgiela egzamin z tego czy dba o interesy polskiego rolnictwa, czy też o interesy partyjne PiS. Jeśli tak będzie to wniosek o wotum nieufności dla ministra Jurgiela wkrótce zostanie w Sejmie złożony" - zapowiedział Jan Grabiec.

Dodał, że "niekompetencja nie może być tolerowana". "Ten bezmiar niekompetencji, który przynosi dramatyczne skutki musi zostać przerwany" - podkreślił.

Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dorota Niedziela wymieniała na piątkowej konferencji prasowej inne przykłady świadczące o niekompetencji ministra rolnictwa. W tym kontekście mówiła m.in. o polityce kadrowej w Agencji Nieruchomości Rolnych czy Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa, która skutkowała opóźnieniami w wypłatach dopłat dla rolników.

Posłowie zaapelowali też, by szef resortu rolnictwa "przemyślał koncepcję dotyczącą ustawy o ograniczeniu obrotu ziemią rolną". "Wzywamy pana ministra, by jak najszybciej naprawił swoje błędy" - mówiła Dorota Niedziela.

wł/pap


bg Image