c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_kwiecien_2016_7.04.2016_Schetyna_Neumann_Kopacz_big.png

Platforma Obywatelska oczekuje, by Sejm i Senat przyjęły uchwały, które zagwarantują zachowanie w Polsce kompromisu aborcyjnego i tym samym zapobiegną wszelkim zmianom ustawowym w tej kwestii, zarówno zaostrzającym, jak i liberalizującym prawo. Projekty uchwał zostaną złożone w przyszłym tygodniu.

Grzegorz Schetyna zaznaczył na konferencji prasowej w Biurze Krajowym Platformy Obywatelskiej, że PiS, m.in. prezes Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło dążą do "polsko-polskiej wojny ideologicznej". "Do wojny, która ma być wojną z sumieniami, wojną z wyborem, wojną z historią" - dodał przewodniczący.

Przypomniał o kompromisie aborcyjnym z 1993 roku, wspartym wówczas także przez Kościół. "Trzeba ten kompromis kontynuować; Polski nie stać, szczególnie dzisiaj, kiedy ta sytuacja nasza jest bardzo trudna, kiedy tych emocji jest bardzo wiele, kiedy dużo jest konfliktów i sporów, na to, żeby dokładać jeszcze debatę o aborcji" - mówił Grzegorz Schetyna.

Wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelska Ewa Kopacz podkreślała, że Platforma nie chce decydować za polskie kobiety. "One są mądre w swoim doświadczeniu, w swoim codziennym życiu. Nie chcemy rządzić ich sumieniami, w związku z tym jesteśmy tymi, którzy będą namawiać wszystkich do pozostawienia tego kompromisu, który obowiązuje od 1993 roku" - zapowiedziała Ewa Kopacz.

Dlatego też Platforma Obywatelska zamierza złożyć w Sejmie i Senacie projekty uchwał, które wzywałyby do zachowania wypracowanego w 1993 roku kompromisu aborcyjnego, który dopuszcza terminację ciąży w trzech przypadkach: gdy zagrożone jest zdrowie i życie kobiety, gdy ciąża jest następstwem czynu zabronionego oraz gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

Grzegorz Schetyna wyjaśnił, że uchwały miałyby być przede wszystkim apelem do polityków PiS i środowisk z nimi związanych, by nie wszczynały "wojny ideologicznej" wokół zmian w prawie antyaborcyjnym. "Uważamy, że Polskę trzeba uchronić i od tej debaty i od konsekwencji tego, co będzie się działo. Widzimy atmosferę, która będzie prowadzić do kolejnych demonstracji ulicznych, akcji referendalnych" - powiedział.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann poinformował, że projekty uchwał zostaną złożone w przyszłym tygodniu (w Sejmie we wtorek, dzień później w Senacie). "Niezmiernie dla nas ważne jest, żeby zakończyć - zanim się naprawdę rozpocznie - ideologiczny wielki spór, zanim wkroczą skrajne środowiska, czy to lewicowe, czy prawicowe - jedne, które chcą dopuścić do aborcji bez żadnych ograniczeń, a inni, którzy chcą jej zakazać w każdym przypadku" - podkreślił Sławomir Neumann. Dodał, że gdyby Sejm i Senat przyjęły uchwały, wówczas byłby to "czytelny sygnał dla wszystkich, którzy chcą burzyć kompromis od 23 lat funkcjonujący w Polsce".

 wł/pap


bg Image