c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_marzec_2016_30.03.2016_Halicki_Cimoszewicz_Sibinska_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli, że złożą projekt przepisów, który spowoduje, iż cała Puszcza Białowieska będzie objęta ochroną. Posłowie wskazali, że decyzja ministerstwa środowiska pozwalającą na zwiększenie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej była skandaliczna i zaapelowali do ministra, by się z niej wycofał.

W piątek minister Jan Szyszko poinformował, że zatwierdził zwiększoną wycinkę w nadleśnictwie Białowieża. Aneks do Planu Urządzenia Lasu (PUL) nadleśnictwa Białowieża zakłada pozyskanie do 188 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat (lata 2012-2021). Dotychczasowy PUL zakładał pozyskanie ponad 63,4 tys. metrów sześciennych drewna w ciągu 10 lat. Minister tłumaczył, że zwiększenie wycinki to reakcja m.in. na gradację kornika drukarza w puszczy.

"Puszcza Białowieska, ten pierwotny las, jedyny w Europie, przetrwał wieki, tysiące lat w stanie nienaruszonym, pierwotnym i poradził sobie. Ale być może przyszedł taki moment, że ten las, nasza duma i element dziedzictwa narodowego może sobie nie poradzić, bo przyszedł szkodnik najbardziej niszczący z możliwych, i to nie kornik - to minister Szyszko" - mówił wiceprzewodniczący Klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska Andrzej Halicki na konferencji prasowej w Sejmie. "Ten las wymaga ochrony, bądź ministrem ochrony środowiska, a nie ministrem przemysłu drzewnego" - apelował poseł.

Krystyna Sibińska z sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa dodała, że minister "skorzysta z każdego instrumentu żeby wyciąć puszczę". Przypomniała, że zgodnie z niedawno podpisaną przez prezydenta nowelizacją o lasach, która pozwoliła na zwiększenie finansowania parków narodowych z funduszu leśnego, jednocześnie pojawiły się przepisy dotyczące Państwowej Rady Ochrony Przyrody. Nowe prawo pozwoli zmniejszyć liczbę członków Rady (od 20 do 40 osób - obecnie 40), a także odwoływać ich członków przez ministra środowiska (obecnie powoływani są na 5-letnią kadencję i nie można ich usunąć).

Jak zauważyła, zgodnie z nowymi przepisami Szyszko będzie mógł odwołać "co najmniej połowę członków PROP i zlikwiduje tę niepotrzebną - w jego ocenie - instytucję, bo m.in. PROP jak i inne autorytety naukowe wydały miażdżące krytyczne opinie co do planów ministra Szyszki dot. wycinki puszczy". "Będziemy składali takie propozycje, żeby wyjąć Puszczę Białowieską z ustawy o lasach i przygotować specjalne przepisy, żebyśmy to dziedzictwo narodowe Polski, Europy ochronili przed takimi szkodnikami jak minister Szyszko" - zapowiedziała.

Poseł Tomasz Cimoszewicz zasygnalizował, że obiecywane dla miejscowej ludności profity związane ze zwiększoną wycinką są nieprawdziwe. "Słyszę o doniesieniach prasowych jakoby przyjaciel ministra Szyszki, właściciel dużego tartaku zakładał organizacje ku ochronie Puszczy Białowieskiej, co rodzi pytanie, czy tutaj nie mamy potencjalnej sytuacji w przyszłości - po prostu korupcyjnej. Z jednej strony gigantyczna wycinka Puszczy Białowieskiej, z drugiej strony przyjaciel ministra, który jest właścicielem lokalnego tartaku. To naturalnie kieruje myśli w swoim kierunku" - dodał Tomasz Cimoszewicz.

wł/pap


bg Image