c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_marzec_2016_17.03.2016_Czerwinski_Nowak_Gadowski_big.png

Umowa PKN Orlen z rosyjskim Rosnieftem, a także odsunięcie w czasie wejścia w życie kluczowego rozdziału ustawy o OZE - to według posłów Platformy Obywatelskiej przykłady na chaos i niefachowość działań Prawa i Sprawiedliwości w obszarze energetyki.

Andrzej Czerwiński z Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa powiedział podczas konferencji prasowej, że PiS powołał nowe resorty i urzędy odpowiedzialne za energetykę - Ministerstwo Energii, pełnomocnika ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, a oprócz nich kompetencje w dziedzinie energetyki mają też resorty: środowiska i skarbu. Powoduje to możliwość zatrudnienia i zaangażowania do pracy z politycznego nadania nie zawsze fachowców. Z kolei poseł Krzysztof Gadowski zasygnalizował, że w górnictwie panuje chaos, a rząd nie przedstawił żadnego konkretnego sposobu poprawy tej sytuacji.

Przykładem takiego nieprofesjonalnego działania były pierwsze decyzje nowego prezesa PKN Orlen, poprzednio polityka PiS Wojciecha Jasińskiego, m.in. podpisanie na początku stycznia trzyletniej umowy z rosyjskim Rosnieftem, na mocy której spółka będzie rocznie pozyskiwać od rosyjskiego koncernu od 6 do 8,4 mln ton ropy naftowej. 

Andrzej Czerwiński odniósł się też do decyzji rządu w sprawie odsunięcia w czasie wejścia w życie kluczowego rozdziału ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE). "Nie mamy żadnej pozytywnej drogi, żadnego projektu rozwiązania tych problemów, panuje totalny chaos" - dodał.

Chodzi o rozdział 4 ustawy o OZE obejmujący system wsparcia dla poszczególnych technologii OZE, w tym nowe mechanizmy - aukcje, system "Feed-In-Tariffs" (FIT) dla mikroinstalacji źródeł odnawialnych o mocy od 3 kW do 10 kW. Sama ustawa o OZE weszła w życie 11 kwietnia 2015 r., dzięki niej Polska będzie mogła wypełnić unijny cel, czyli uzyskać do 2020 r. 15-proc. udział energii odnawialnej w całkowitym zużyciu energii.

Rząd Platformy Obywatelskiej zostawił Polskę w bardzo dobrym stanie pod względem energetycznym. Cena energii elektrycznej i gazu systematycznie malała, bezpieczeństwo Polski pod względem dostaw energetycznych - czy to paliw, gazu, czy energii elektrycznej nie było i nie jest zagrożone. Pod koniec zeszłego roku uruchomiony został terminal LNG w Świnoujściu, a rząd Ewy Kopacz opracował i wdrożył program dla Śląska.

Poseł Tomasz Nowak zwrócił, że w Polsce należy uruchomić rynek mocy, który zabezpieczy rozwój energetyki konwencjonalnej. Bez modernizacji i inwestycji jest zagrożone bezpieczeństwo energetyczne kraju.

wł/pap


bg Image