c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_marzec_2016_15.03.2016_Halicki_Niedziela_big.png

"Wzywamy wszystkich, żeby w środę o godz. 10.30., przed rozpoczęciem obrad Sejmu, uczestniczyli w wiecu pod pomnikiem Wincentego Witosa, w proteście przeciwko procedowanej obecnie ustawie dotyczącej obrotu ziemią. Ta ustawa pozwala na wywłaszczenia, jest zamachem na własność ziemi" - apelował wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Andrzej Halicki na konferencji prasowej w Sejmie. Jak podkreślił, nie może być tak, żeby to urzędnik decydował, co rolnik może zrobić ze swoją ziemią.

- Projekt PiS miał być odrzucony. Mieliśmy nadzieję, ze rozsądek zwycięży, bo budził wątpliwości również tych, którzy z PiS-sem sympatyzują. Okazało się, ze dokument został przeforsowany i będzie procedowany w komisji - relacjonował poseł.

- Projekt ten polega na tym, ze decyzja urzędniczą będzie można odbierać ziemię, ojcowiznę. Zamrożony zostanie obrót ziemia, a jej cena spadnie - przestrzegał Andrzej Halicki.

Polityk przypomniał, że Platforma Obywatelska w zeszłym tygodniu zapowiedziała, iż skieruje ustawę dotyczącą obrotu ziemią do Trybunału Konstytucyjnego. "Jeżeli ta ustawa przejdzie przez Sejm i Senat, natychmiast kierujemy tę ustawę do Trybunału" - zapowiedział poseł.

- Będziemy bronic praw rolników. Nawet w czasach komunizmu nie stworzono tak szerokiego planu możliwości odbierania ziemi rolnikom - zaznaczyła wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dorota Niedziela.

- Podczas prac w komisji będziemy zadawać trudne pytania i zmuszać ministra do odpowiedzi - zapowiedziała posłanka. - Wszyscy jesteśmy zobowiązani stanąć po stronie tych, którzy będą pokrzywdzeni - dodała.

wł/pap


bg Image