11.3.2016_Neumann_Schetyna_Halicki_big.png

- Opinia Komisji to sygnał pokazujący, jak wolny świat ocenia to, co się dzieje w Polsce - zaznaczył Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna, odnosząc się do opinii Komisji Weneckiej na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.

Komisja Wenecka w wydanym komunikacie poinformowała w piątek, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce.

"To ważny dzień, czekaliśmy na ten komunikat Komisji Weneckiej, możemy wyraźnie powiedzieć, że Komisja Wenecka popiera Polskę, Polaków i popiera opozycję. To, o czym mówiliśmy w ostatnich tygodniach i miesiącach, to dzisiaj dostajemy bardzo wyraźne wsparcie. To jest symboliczny sygnał pokazujący, jak wolny świat ocenia to, co dzieje się w Polsce w ostatnich dniach" - powiedział Przewodniczący na konferencji prasowej w Sejmie.

Jak dodał, prezydent Andrzej Duda powinien - również w opinii Komisji Weneckiej - wyciągnąć wnioski i jak najszybciej przyjąć ślubowanie trzech sędziów. "Kolejny raz gorąco apelujemy też do premier Beaty Szydło, aby - tak jak napisała Komisja Wenecka - opublikowała zapis orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" - podkreślił Grzegorz Schetyna.

"Szanujemy ten wyrok, on już jest naprawiony, bo dwóch sędziów, których nadliczbowo wybrano w poprzedniej kadencji, jest zastąpionych sędziami wybranymi przez PiS. Oczekujemy, że wyroki Trybunału i takich instytucji, jak Komisja Wenecka, szanować będzie również większość parlamentarna i osoby odpowiedzialne za przestrzeganie prawa i konstytucji, czyli prezydent i premier" - wyjaśnił Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann, ustosunkowując się do wskazanego przez Komisję Wenecką naruszenia konstytucji w poprzedniej kadencji Sejmu.

Wiceprzewodniczący klubu Andrzej Halicki zwrócił uwagę, że najważniejszą konkluzją Komisji Weneckiej jest punkt, który mówi o opublikowaniu środowego wyroku TK. "Punktem wyjścia z obecnej sytuacji jest wydrukowanie orzeczenia i uznanie wszystkich orzeczeń Trybunału za wiążące" - podkreślił.

Komisja wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK. Zauważono, że wysokie kworum i wymagana do przyjęcia orzeczeń większość dwóch trzecich sędziów Trybunału, co uniemożliwi pracę nad pilnymi sprawami, "sprawi, że Trybunał będzie nieefektywny".

Przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio powiedział na konferencji prasowej, że pierwszą rekomendacją Komisji jest opublikowanie środowego wyroku TK.

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że kilkanaście zapisów nowelizacji ustawy o TK, autorstwa PiS, jest niekonstytucyjnych. TK uznał, że cała nowela jest sprzeczna m.in. z konstytucyjną zasadą poprawnej legislacji.

wł/pap


bg Image