10.3.2016_Neumann_Schetyna_big.png

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna poinformował podczas briefingu prasowego w Sejmie, że w sobotę zbierze się zarząd krajowy partii, w którym wezmą udział europosłowie. "Będziemy rozmawiać o tym, jak my, jako Platforma Obywatelska chcemy reagować na raport Komisji Weneckiej, na to wszystko, co w Wenecji się w piątek i w sobotę wydarzy" - zapowiedział przewodniczący. Tematem sobotniego spotkania ma być też ewentualna rezolucja Parlamentu Europejskiego.

Z kolei Sławomir Neumann, Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska przypomniał, że w związku z rozpoczynającymi się w piątek obradami Komisji Weneckiej, rząd powinien zdecydować się jednak na publikację środowego orzeczenia TK dotyczącego nowelizacji ustawy o Trybunale. Jeśli tego nie będzie, możemy się spodziewać, że Komisja Wenecka podtrzyma w swoim raporcie wszystkie te złe opinie o rządzie PiS i będziemy mieli sytuację bardzo trudną.

Grzegorz Schetyna w przyszłym tygodniu udaje się z wizytą do Brukseli, by rozmawiać o sytuacji w Polsce w związku z planowanym przyjęciem opinii Komisji Weneckiej. Przewodniczący nie wyklucza też przygotowania rezolucji PE na temat Polski.

Polacy mają obecnie do czynienia ze złym rządem, który nie chce szanować podstawowych zasad państwa prawa. Niestety świat na to patrzy. Jeżeli Komisja Wenecka, jako ciało, które w imieniu demokratycznego, wolnego świata podejmuje wysiłek, żeby sprawdzić praworządność i konstytucyjność działań władzy w Polsce, wyda negatywną opinię, to będziemy mieli jako Polska, Polacy, dzięki niestety rządowi PiS, znacznie trudniejszą sytuację w rozmowach międzynarodowych, także w kontaktach gospodarczych i być może w takich kontaktach indywidualnych także.

Posłowie odnieśli się również do informacji, że Zbigniew Ziobro polecił wszcząć śledztwo, którego celem jest wyjaśnienie okoliczności przecieku projektu wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego nowelizacji ustawy o Trybunale przed jego ogłoszeniem.

"To znakomita wiadomość - jeżeli będzie prokurator generalny rzeczywiście mocno zaangażowany w tę sprawę, zbada ją i sprawdzi połączenia poszczególnych osób w Trybunale Konstytucyjnym z portalem bardzo mocno związanym z PiS, to możemy być bardzo zaciekawieni tym końcowym wnioskiem, bo przeciek nastąpił w portalu związanym z PiS" - zauważył przewodniczący Sławomir Neumann.

wł/pap


bg Image