9.3.16_Schetyna_Swiecicki_big.png

- Jesteśmy tu po to, żeby zapowiedzieć protest i symboliczne nie danie zgody na taką politykę, którą prowadzą władze rosyjskie w stosunku do ukraińskich patriotów, żołnierzy, dziennikarzy, którzy są przetrzymywani w rosyjskich czy separatystycznych więzieniach - poinformował na konferencji prasowej Przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

- Są takie momenty i takie sprawy, w których także polski parlament, polski Sejm jest w stanie mówić jednym głosem. Cieszę się, że dzięki porozumieniu i wspólnej pracy wszystkich klubów dziś możemy przyjąć uchwałę o uwolnieniu Nadii Sawczenko więzionej w rosyjskim więzieniu, bohatera armii ukraińskiej, która jest symbolem tego wszystkiego co złe dzieje się dzisiaj za naszą wschodnią granicą - podkreślił.

- Przygotowaliśmy tą uchwałę wczoraj, dziś dołączył do nas PiS. Na posiedzeniu Komisji spraw zagranicznych uzgodniliśmy wspólny tekst uchwały w sprawie uwolnienia Nadii Sawczenko - wyjaśnił poseł Marcin Święcicki z sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej.

- Jest wielu innych patriotów ukraińskich, którzy zostali aresztowani, uwięzieni i pod rozmaitymi, niesłusznymi zarzutami czekają bądź odsiadują kary więzienia. Nie są traktowani jak jeńcy wojenni. Nadia Sawczenko znajduje się w krytycznym stanie, odbywa już drugą głodówkę protestacyjną. Nie tylko ona znajduje się w takim stanie - relacjonował.

- Nadia Sawczenko walczyła na terytorium Ukrainy, w obronie Ukrainy. Postawione jej zarzuty nie znajdują żadnych podstaw w przedstawionych jej dowodach śledztwa. Wiadomo, że wyrok zapada nie w sądzie, zapada na Kremlu. Protestujemy przeciwko takiemu wymiarowi sprawiedliwości - podkreślił.

Poseł przypomniał Sawczenko jest deputowaną Rady Najwyższej Ukrainy i jednocześnie delegatem Ukrainy do Rady Europy. Przysługuje jej immunitet. Powinna być bezwzględnie i natychmiast zwolniona - apelował.

- Konflikt na Ukrainie pokonał już wiele ofiar. Jeszcze jedna ofiara nie przyczyni się do przywrócenia pokoju - dodał.


bg Image