9.3.16_Kluzik_big.png

- Minister Jurgiel poinformował, że przekazuje sprawę stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie do prokuratury. W tej historii wszystko dzieje się odwrotnie. Zwolniono prezesów stadnin bez podania przyczyn. Później dramatycznie poszukiwano argumentów dla których to zwolnienie miało miejsce - zwróciła uwagę Joanna Kluzik-Rostkowska na konferencji prasowej w Sejmie.

- Chciałabym zapytać dlaczego Krzysztof Jurgiel chcąc oddać sprawę do prokuratury czekał na zmianę usytuowania Prokuratora Generalnego - mówiła.

- Zmieniła się też informacja CBA. Jest w niej zawarta sugestia, że powinno się zmienić szefów stadnin. Rozumiem, że to dotyczy obecnych szefów, bo gdy byli poprzedni takiej sugestii nie było. W czasie posiedzenia komisji zadałam ministrowi pytanie jaką rolę odgrywał w tych zmianach senator Jan Dobrzyński. Jest on hodowcą koni arabskich, przez wiele lat był szefem biura poselskiego i senatorskiego ministra Jurgiela. Nie uzyskałam odpowiedzi na moje pytanie. Wiemy, że między prezesem stadniny w Michałowie a senatorem Dobrzyńskim był osobisty konflikt - wyjaśniła posłanka.

- Raport CBA liczy 60 stron. Obejmuje on marzec 2015-wrzesień 2015. W raporcie pierwotnym nie było żadnych zastrzeżeń do prezesów stadnin, ani żadnych zastrzeżeń na styku stadniny-firma Poltur, która organizowała aukcje. Na konferencji ministra Jurgiela pojawił się nowy dokument, który został rozdany dziennikarzom, podpisany przez Ernesta Bejdę - relacjonował były redaktor naczelny miesięcznika "Koń Polski" Marek Szewczyk. - Można odnieść wrażenie, że została przeprowadzona nowa kontrola i zostały wyciągnięte nowe wnioski. nowej kontroli nie było, natomiast są wyciągnięte nowe wnioski na podstawie tamtego raportu, co jest delikatnie mówiąc dziwne, a wręcz jest to manipulacja - zauważył.

- Przekonałam się na własnej skórze, że hodowla koni z uwagi na specyfikę tego gatunku, to skarbonka do której bardzo dużo się wkłada, żeby potem coś wyjąć - wyjaśniła prof. Krystyna Chmiel z Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich.

 

 

 


bg Image