c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_marzec_2016_8.3.16_Witczak_Niedziela_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej Dorota Niedziela i Michał Szczerba podczas konferencji prasowej w Sejmie przypomnieli, że prezesi stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie zostali odwołani 19 lutego bez podania uzasadnienia, a we wtorek 8 marca są dopiero formułowane wobec nich zarzuty.

"To co się dzieje jest absolutnym skandalem" - ocenił Michał Szczerba, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Wyścigów Konnych i Jeździectwa. "Dziś kreowane są argumenty wobec zwolnienia szefów stadnin, które uzasadniają szkodliwą decyzję dla hodowli koni arabskich" - dodał poseł.

Z kolei Dorota Niedziela, wiceprzewodnicząca Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi apelowała do ministra rolnictwa, by "nie formułował dalej absurdalnych zarzutów". "Zarzut o nieodpowiednim nadzorze weterynaryjnym został obalony przez największe autorytety weterynarii" - podkreśliła.

Jeśli chodzi o zarzut niegospodarność to jedna z tych stadnin wygenerowała 2,3 mln zł zysku, a druga - 3,2 mln zł. Ponadto minister Jurgiel podczas obrad sejmowej komisji rolnictwa przytaczał wyniki raportu NIK dotyczącego stadniny. Poseł Dorota Niedziela zaznaczyła jednak, że "wyciągane" były z niego jedynie pojedyncze elementy. Tymczasem, raport ten pokazał, że te dwie spółki są prowadzone nienagannie.

"Bardzo prosimy o rzetelną argumentację odwołania prezesów i nie wyciąganie absurdalnych wniosków. Chcielibyśmy też zapoznać się z tymi argumentami, które zostały złożone we wniosku do prokuratury, bo komisja rolnictwa ich nie zna" - oświadczyła poseł.

wł/pap


bg Image