24.2.16_Niedziela_Lassota_Ras_Sowa_Trzaskowski_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej z Małopolski: Dorota Niedziela, Józef Lassota, Ireneusz Raś, Marek Sowa i Rafał Trzaskowski wyrazili na konferencji prasowej w Sejmie swoje niezadowolenie, z powodu cofnięcia przez Narodowy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej decyzji o przyznaniu dotacji na małopolski program poprawy jakości powietrza. Jednocześnie NFOŚiGW zdecydował o przekazaniu 26 mln zł Fundacji Lux Veritatis powiązanej z ojcem Tadeuszem Rydzykiem.

- W ubiegły piątek została podjęta decyzja o cofnięciu dofinansowania przez zarząd NFOŚiGW i przekazaniu tych środków - bo przecież zbieżność czasowa jest ewidentna - do Torunia. Wybrano basen, kosztem zdrowia ponad 1 mln mieszkańców Małopolski - powiedział poseł Marek Sowa.

- Podejmowaliśmy do tej pory wiele działań na rzecz likwidacji niskiej emisji. Jednym z nich był program "Life", który mieliśmy uruchomić wspólnie z 38 gminami w Małopolsce oraz ministerstwami środowiska z Czech i Słowacji. Komisja Europejska uznała projekt "Life" za najlepszy i przyznała na niego ponad 10 mln euro - poinformował poseł. - Ograniczono nam możliwość realizacji bardzo skutecznego narzędzia, które w 4 lata miało przyczynić się do poprawy jakości powietrza - zauważył.

- Trzeba przyznać, że PiS jest konsekwentny w tym, żeby nie poprawiać stanu środowiska. W ubiegłej kadencji, gdy chcieliśmy nowelizować ustawę o ochronie środowiska, aby pomóc walczyć ze smogiem, PiS był przeciwny - przypominał Józef Lassota. - Rząd w dużej mierze, jak również prezydent Andrzej Duda wywodzą się z Małopolski. Mimo to kompletnie nie dbają o mieszkańców - sygnalizował.

- Symbolicznie powinniśmy przekazać informacje wszystkim, którzy będą chcieli odwiedzić Kraków, żeby zabierać ze sobą maseczki - mówiła Dorota Niedziela. Posłanka zauważyła, że sukcesem 100 dni rządu PiS będzie większa ilość wdychanych trujących dioksyn.

- Można szukać na oślep pieniędzy dla spełnianie zobowiązań wyborczych toruńskich, ale nie szukajmy tam, gdzie są ważniejsze sprawy - jak powietrze, które jest tak zanieczyszczone - zaapelował Ireneusz Raś. - Przedstawicielom PiS-u z naszego okręgu wyborczego prześlemy maseczki, żeby jednak zrewidowali swoje poglądy i zaczęli dbać o powietrze w Krakowie - dodał.


bg Image