15.2.16_Halicki_Mroczek_big.png

Rada Bezpieczeństwa Narodowego, której zwołanie w najbliższym czasie zapowiedział prezydent Andrzej Duda, powinna zająć się planowanym udziałem Polski w koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu - apelowali politycy Platformy Obywatelskiej na konferencji prasowej w Sejmie.

Andrzej Halicki z sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych podkreślił, że polityka zagraniczna i kwestie bezpieczeństwa to "żywotny interes narodowy" Polski, w którym nie powinno być żadnych niejasności. "W kontekście ostatnio odbywających się konferencji - konferencji ds. bezpieczeństwa w Monachium, czy też listu senatorów, w tym senatora Johna McCaina, zwracamy uwagę, by nie ignorować pytań, które wynikają z troski, z faktu pewnych niejasności, albo pewnego chaosu informacyjnego, bo z takim bez wątpienia również mamy do czynienia" - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że senatorowie, którzy wystąpili w zeszłym tygodniu z listem do premier Beaty Szydło, są - z jednej strony specjalistami w dziedzinie bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej, a z drugiej - przyjaciółmi naszego kraju. "Są osobami, które Polsce dobrze życzą i pytania te wynikają raczej z troski niż ze złej woli" - zasygnalizował.

W zeszłym tygodniu trzech amerykańskich senatorów: b. kandydat na prezydenta USA, republikanin John McCain oraz demokraci: Dick Durbin i Ben Cardin wezwało w liście rząd Beaty Szydło, by potwierdził wierność zasadom OBWE i UE, w tym poszanowania demokracji. Amerykańscy politycy podkreślają, że "są przyjaciółmi Polski" i zwolennikami silnych dwustronnych relacji polsko-amerykańskich. Wyrażają jednocześnie obawy dotyczące przyjętych niedawno ustaw, które ich zdaniem mogą naruszyć podstawowe wartości, w tym wolność mediów i niezależność sądownictwa.

Odnosząc się do treści odpowiedzi premier Szydło na list senatorów, Andrzej Halicki ocenił, że "nie jest ona do końca grzeczna". "W tym samym czasie prowadzimy z Amerykanami dwutorowo dialog - minister Macierewicz wpisuje się do koalicji z Amerykanami do walki z tzw. Państwem Islamskim, a jednocześnie premier Szydło odpowiada zupełnie w innym duchu na wystąpienie niezwykle ważnych polityków amerykańskich. To prostu jest niepoważne, nie można w ten sposób prowadzić rozmów z najważniejszym państwem z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski" - dodał wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Czesław Mroczek.

Szydło w odpowiedzi na list senatorów USA napisała m.in., że przytoczone w nim argumenty budzą jej zdziwienie i - jej zdaniem - "są wynikiem braku rzetelnej informacji o ostatnich wydarzeniach w Polsce".

Czesław Mroczek zauważył również, że pytania, które na temat sytuacji w Polsce padają ze strony polityków zagranicznych wynikają z braku "dobrego, jednoznacznego stanowiska polskiego w kwestii bezpieczeństwa". "Ale nie jest to dziwne, dlatego że nie działają płaszczyzny, podstawy uzgadniania tego stanowiska wewnątrz kraju, między organami państwa, ale też z głównymi partiami politycznymi. W związku z tym żądamy, by przywrócić normalne funkcjonowanie sejmowej i senackiej komisji obrony narodowej, a w szczególności Rady Bezpieczeństwa Narodowego" - podkreślił poseł.

Jak dodał, instytucje te dają możliwość uzgodnienia "kluczowych stanowisk i postulatów" w kwestiach bezpieczeństwa rządzącym i opozycji.

Czesław Mroczek poinformował również, że klub PO kilka tygodni temu złożył dwa wnioski o zwołanie posiedzenia komisji obrony narodowej - w sprawie nocnej zmiany w styczniu szefa Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO w Warszawie oraz na temat wymiany, jeszcze w listopadzie, szefów służb specjalnych - cywilnych i wojskowych. "Mimo upływu określonego terminu 30 dni, PiS nie zwołuje posiedzeń komisji" - zaznaczył.

Zapowiedział ponadto, że klub PO zwróci się do Prezydium Sejmu w sprawie niezwoływania posiedzeń Komisji Obrony Narodowej na wniosek opozycji. "Czegoś takiego nigdy nie było; świętością jest to prawo mniejszości, żeby w określonych, ważnych tematach doprowadzić do posiedzenia sejmowej komisji. W związku z tym będziemy prosić nie tylko marszałka Sejmu, ale Prezydium Sejmu o zainteresowanie się sprawą. I to Prezydium Sejmu musi zdyscyplinować przewodniczącego sejmowej komisji obrony narodowej" - powiedział.

Z kolei Rada Bezpieczeństwa Narodowego powinna się - jak mówił - zająć się też kwestią udziału Polski w koalicji przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. "Żądamy, by Rada Bezpieczeństwa Narodowego w tej sprawie się spotkała, by te kwestie omówić. Przywróćmy normalność" - apelował.

wł/pap


bg Image