c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_luty_2016_11.02.2016_Brejza_Wojcik_big.png

Platforma Obywatelska oczekuje wyjaśnień od szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka w związku z rezygnacją Komendanta Głównego Policji, insp. Zbigniewa Maja. W czwartek posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli wniosek o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych w tej sprawie.

Wiceprzewodniczący komisji Marek Wójcik podkreślił, że okoliczności dymisji Maja wymagają wyjaśnienia. "Dlatego dziś złożyliśmy w komisji administracji i spraw wewnętrznych wniosek (...) o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia komisji po to, aby minister spraw wewnętrznych przedstawił nam szczegółowe informacje na temat powodów dymisji Komendanta Głównego Policji" - powiedział Marek Wójcik.

"Uważamy, że sprawy związane z przeszłością komendanta Maja, minister spraw wewnętrznych powinien był sprawdzić wtedy, kiedy planował powołanie go na Komendanta Głównego Policji" - zaznaczył poseł.

"Przez ostatnie dwa miesiące komendant Maj zdążył odwołać najważniejszych oficerów, komendantów policji, zarówno w Komendzie Głównej, jak i w komendach wojewódzkich. Obawiamy się, że kolejna zmiana w tak krótkim czasie doprowadzi do chaosu w tej najważniejszej dla bezpieczeństwa Polaków służbie mundurowej" - dodał.

Krzysztof Brejza przypomniał z kolei o audycie, który insp. Maj zlecił pod koniec ubiegłego roku dotyczącym podsłuchiwania dziennikarzy piszących o tzw. aferze podsłuchowej. Według nieoficjalnych informacji z audytu wynika, że "za rządów PO nie stosowano kontroli operacyjnej i podsłuchów wobec dziennikarzy". Poseł zwrócił się z apelem, by sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych zajęła się również treścią raportu z audytu tak, by mogli się zapoznać z nim posłowie.

wł/pap


bg Image