c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_29.01.2016_Pomaska_Szczerba_big.png

Trwa głosowanie nad poprawkami budżetowymi w Sejmie. Posłowie Platformy Obywatelskiej wyrazili swoje zaniepokojenie w związku z propozycją zmniejszenia budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich.

Chcemy zwrócić uwagę, że z jednej strony PiS bierze się za podsłuchiwanie obywateli, daje nieograniczoną władzę prokuraturze, a z drugiej strony zabiera podstawowe prawo obywatela do zasięgnięcia opinii u RPO – zwróciła uwagę podczas briefingu w Sejmie poseł Agnieszka Pomaska. Protestujemy przeciw temu w jaki sposób PiS traktuje prawa obywatelskie – dodała.

Poseł Michał Szczerba powiedział z kolei, że PiS dokonuje zamachu na niezależność budżetu Rzecznika Praw Obywatelskich.  To naruszenie międzynarodowych zasad paryskich, które mówią o niezależności krajowej instytucji praw człowieka. To również paraliż instytucji rzecznika. RPO nie będzie mógł wykonywać swoich obowiązków, również tych wynikających z  konwencji ONZ – podkreślił poseł Szczerba.

RPO jest również krajowym mechanizmem prewencji, który wizytuje 1800 miejsc odosobnienia w Polsce, takich jak: domy opieki społecznej, więzienia, szpitale psychiatryczne. To miejsca gdzie mogą być naruszane wolności osobiste.

Lekką ręką PiS potrafi dać jednej z niepublicznych szkół 20 mln zł i ta samą ręką zabiera 10 mln z budżetu RPO, do którego może się zwrócić każdy z obywateli. Apelujemy o opamiętanie się w tej ideologicznej walce. Nie ruszajmy konstytucyjnych organów – mówił Michał Szczerba w Sejmie.

 


bg Image