c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_21.01.2016_Schetyna_Steimeier_big.png

O sytuacji w Europie i o tym, jak w Europie oceniana jest Polska, a także o decyzjach polskiego rządu i parlamentu - rozmawiał przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna z szefem MSZ Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem.

"Rozmawialiśmy o relacjach polsko-niemieckich, o tym, co dzisiaj się dzieje w Europie, o tym, jak Polska jest oceniana, jak są oceniane decyzje polskiego parlamentu i polskiego rządu. Nie mam tutaj dobrych informacji, zawsze są to trudne rozmowy, szczególnie, że na wiele pytań trudno znaleźć odpowiedź" - powiedział Grzegorz Schetyna po spotkaniu z szefem niemieckiego MSZ.

"Dzisiaj jest trudna sytuacja, dlatego musiałem odpowiadać na wiele pytań, żeby opisać kontekst tego, co dzieje się w Polsce, np. z Trybunałem Konstytucyjnym, mediami publicznymi czy ze służbą cywilną. To są pytania, które są zadawane w Europie, trudno, żeby one nie były przywołane w takiej rozmowie" - relacjonował Grzegorz Schetyna. Podkreślił, że dla Platformy Obywatelskiej "pozycja Polski jest bardzo ważna, a nie błędy rządu PiS".

Jak podkreślał, relacje polsko-niemieckie i polsko-niemiecko-francuskie, są "podstawą pozycji Polski w Europie". "Warto robić wszystko, żeby ją (pozycję Polski) wzmacniać na każdym szczeblu" - zaznaczył. Dodał, że zawsze był zaangażowany w budowaniu dobrych wartości w relacjach polsko-niemieckich. Wyraził też nadzieję że "rząd PiS nie będzie w stanie tego zepsuć".

wł/pap


bg Image