c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_20.01.2016_Schetyna_Trzaskowski_big.png

Rząd Beaty Szydło zamiast szukać w UE sojuszników dla obrony polskich interesów ustawia się wśród eurosceptyków. Zamiast być ważnym partnerem, stał się problemem UE, a koszty tego będę ponosić wszyscy Polacy - podkreślali posłowie Platformy Obywatelskiej na konferencji prasowej w Sejmie, odnosząc się do debaty w PE na temat praworządności w Polsce.

Przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Grzegorz Schetyna zwrócił uwagę, że pytania, które stały się powodem zorganizowania debaty w PE poświęconej sytuacji w Polsce, będą powtarzane w związku z tym, że odpowiedzi na nie nie było.

"Jesteśmy też zasmuceni i zdumieni, że Polska wczoraj przez wystąpienia pani premier Szydło, ale też i przez sposób reagowania, stanęła między największymi eurosceptykami, przedstawicielami partii, które są skrajnie antyeuropejskie, a w dodatku, co jest powszechną wiedzą w Europie, są współfinansowane czy też finansowane przez służby prezydenta Putina" - powiedział Grzegorz Schetyna.

Podkreślił, że ponieważ Platforma Obywatelska nie była zwolennikiem takiej debaty, wystąpienia przedstawicieli PO były "stonowane i z dystansem".

"Ale jeżeli spotkaliśmy się z tym, co zdarzyło się przedwczoraj i wczoraj się działo, to znaczy z donosem na Polskę, z donosem na poprzednie rządy, z donosem na ostatnie 8 lat, będziemy reagować. Nie pozwolimy na to, na bezkarne oskarżanie rządów 8 lat PO-PSL, jak zrobiła to w sposób oficjalny kancelaria premier" - zaznaczył Grzegorz Schetyna.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej Rafał Trzaskowski podkreślił, że debata o sytuacji w Polsce będzie trwała, a rządowi będą zadawane pytania. A obecny polski rząd zamiast być bardzo ważnym, z pierwszej ligi partnerem w UE, który jest w stanie rozwiązywać problemy Europy, "stał się tak naprawdę problem Unii Europejskiej".

Dodał, że w Unii będzie wiele problemów do rozwiązania, a najistotniejszym z polskiego punktu widzenia jest przegląd budżetu unijnego, który będzie się toczył przez najbliższe dwa lata, bo są tu przeróżnego rodzaju zakusy żeby przenosić pieniądze, żeby przeznaczać je na inne cele.

"Polska potrzebuje w tym momencie sojuszników, powinna się ustawiać wraz z tymi największymi frakcjami, tam szukać sojuszników po to, by bronić dobrych rozwiązań dla Polski, żeby móc bronić tych pieniędzy, które rząd PO wywalczył dla Polski" - mówił. W tej chwili jednak rząd PiS ustawia się w towarzystwie "albo tych partii, które są sceptycznie nastawione do budżetu unijnego i chcą go zmniejszać, albo w ogóle chcą wychodzić z Unii, albo w towarzystwie najgorszych możliwych eurosceptyków, którzy cieszą się, że Polska stała się problemem, bo to przesłania inne problemy UE".

"Cieszą się, że tak naprawdę mają sojusznika w jednym z najważniejszych państw członkowskich. To będzie miało reperkusje, to niestety może nas słono kosztować, bo rząd PiS zamiast koncentrować się na walce o polskie interesy i polską rację stanu, musi się tłumaczyć i to jeszcze tłumaczy się w sposób wyjątkowo mało profesjonalny w Unii. Niestety koszty tej wczorajszej debaty będą ponosić wszyscy Polacy" - powiedział Rafał Trzaskowski.

wł/pap


bg Image