19.1.16_Grabiec_Krol_big.png

Posłowie Platformy Obywatelskiej wyrazili obawę, że zmiany w zasadach wyborów do Sejmu, nad którymi pracuje PiS, mogą w przyszłości faworyzować tą partię i tym samym wypaczać wynik wyborczy. 

O planach PiS zmian dotyczących wyborów do Sejmu informowały w ostatnich dniach media oraz niektórzy politycy PiS. 

Odnieśli się do nich na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej. Wojciech Król ocenił, że nie byłoby niczym nadzwyczajnym dyskutowanie na temat zmian w ordynacji wyborczej gdyby nie obecna sytuacja polityczna w Polsce.

 "Jesteśmy świeżo po zamachu na TK, który został sparaliżowany, służba cywilna została upartyjniona. Zawłaszczono również prokuraturę, czy media publiczne. Dzisiaj należy zadać w takim razie pytanie, w jakim kierunku te zmiany w ordynacji wyborczej miałyby zmierzać. Mamy wątpliwości, mamy poważne obawy, czy PiS nie chce tej ordynacji wyborczej skroić na własną miarę w taki sposób, aby być może zapewnić sobie dłuższy byt w parlamencie niż 4 lata" - powiedział Wojciech Król.

Poseł Jan Grabiec zwrócił uwagę, że tak istotnie zmiany, jak zasadach wyborów do Sejmu, powinny być dyskutowane przy udziale opozycji, a także ekspertów, m.in. prawników i organizacji pozarządowych.

Poseł zauważył, że w sprawie prac nad zmianami w zasadach wyborów do Sejmu politycy PiS przekazują sprzeczne informacje. "Z jednej strony pan minister (SWiA) Mariusz Błaszczak mówi o tym, że przygotowana zmiana ordynacji wyborczej zawiera jedynie kosmetyczne zmiany dotyczące wprowadzenia chociażby przezroczystych urn wyborczych, czy też kamer internetowych do lokali wyborczych, z drugiej strony pan marszałek Senatu (Stanisław Karczewski) mówi o tym, że zamierzają wprowadzić taką ordynację wyborczą, która będzie obiektywizowała wynik wyborczy, poglądy polityczne Polaków" - powiedział Jan Grabiec.

Wyraził przy tym obawę, że celem zmian może być takie napisanie zasad wyborczych, by faworyzowały PiS, wypaczając tym samym wynik wyborów. "To bardzo niepokojące dlatego oczekujemy, że PiS przedstawi założenia zmian w ordynacji wyborczej, że nad tymi założeniami zmian odbędzie się otwarta debata, że te zmiany nie będą ukrywane do chwili przedstawienia ich w Sejmie, bo z taką praktyką mieliśmy dotychczas do czynienia" - dodał. Zadeklarował również, że Platforma Obywatelska jest otwarta na dyskusję na temat zmian w Kodeksie wyborczym. Przypomniał, że Platforma sama przed laty postulowała wprowadzenie jednomandatowych okręgów wyborczych.

wł/pap


bg Image