c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2016_13.01.2016_Klich_Zdrojewska_Rotnicka_big.png

Senatorowie Platformy Obywatelskiej pytali podczas briefingu prasowego dlaczego senacka komisja ustawodawcza, wbrew wcześniejszym planom, nie zajmie się projektem uchwały Senatu wzywającej prezydenta Andrzeja Dudy do przyjęcia ślubowania od trzech sędziów TK wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu.

"Chcieliśmy wyrazić najwyższe zdumienie z powodu zdjęcia z porządku obrad komisji ustawodawczej, przez przewodniczących tej komisji, wniosku klubu PO w Senacie o specjalną uchwałę" - powiedział przewodniczący Grupy Senatorów Bogdan Klich.

Przypomniał, że w uchwale tej Platforma chce, by Senat wezwał prezydenta Andrzeja Dudę do niezwłocznego przyjęcie ślubowania od trzech wybranych w poprzedniej kadencji Sejmu sędziów TK: prof. Romana Hausera, prof. Krzysztofa Ślebzaka oraz prof. Andrzeja Jakubeckiego. "Innymi słowy - o wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia tego roku. W tym wyroku został orzeczony prawidłowy wybór trzech sędziów TK.

Po decyzji prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego o włączeniu do orzekania w Trybunale dwojga wybranych już w tej kadencji Sejmu sędziów: Julii Przyłębskiej i Piotra Pszczółkowskiego, jest ostatni moment, żeby prezydent przyjął ślubowanie od Romana Hausera, Krzysztofa Ślebzaka oraz Andrzeja Jakubeckiego i w ten sposób zakończył konflikt wokół Trybunału.

"Tym bardziej niezrozumiała jest dzisiejsza decyzja o tym, że nie odbędzie się pierwsze czytanie tego projektu uchwały senatorów PO (...) Być może gdyby Senat pana prezydenta do rychłego przyjęcia ślubowania od prawidłowo wybranych sędziów, byłaby szansa na zakończenie tego bardzo poważnego kryzysu konstytucyjnego w Polsce" - podkreślił Bogdan Klich.

Jak zaznaczyła senator Jadwiga Rotnicka, szef senackiej komisji ustawodawczej Stanisław Gogacz nie poinformował o powodach zdjęcia z porządku obrad punktu dotyczącego uchwały autorstwa Platformy.

wł/pap


bg Image