31.12.15_Halicki_Witczak_Grabiec_big.png

PiS demontuje korpus służby cywilnej, który stanie się korpusem jednej partii - zwrócili uwagę na konferencji prasowej w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej.

Mariusz Witczak powiedział, że uchwalona w środę przez Sejm nowelizacja ustawy o służbie cywilnej, którą w czwartek rozpatrzył Senat, doprowadzi do "zniszczenia i demontażu" korpusu służby cywilnej. "Korpus służby cywilnej, to kształtowana przez lata profesjonalna służba do pracy w najważniejszych organach administracji państwowej" - podkreślił.

Jak mówił, korpus służby cywilnej, to było ciało apolityczne, które stabilizowało funkcjonowanie państwa. "PiS wprowadziło (do noweli ustawy) mnóstwo furtek, które kompletnie wypaczają ducha konstytucji" - ocenił poseł. "PiS po raz kolejny złamało konstytucję, obawiamy się, że prezydent Andrzej Duda po raz kolejny złamie konstytucję, jeśli podpisze nowelizację ustawy o służbie cywilnej. (...) PiS jedzie po bandzie, niszczy nasze państwo" - dodał.

Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Andrzej Halicki powiedział, że po zmianach wprowadzonych przez PiS, korpus służby cywilnej stanie się de facto korpusem jednej partii politycznej - Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Jan Grabiec zaznaczył, że nowelizacja ustawy o służbie cywilnej może doprowadzić do zwolnienia 1600 urzędników. "To robienie miejsca dla swoich i to swoich wybieranych w sposób sprzeczny z dotychczasowymi przepisami, tradycją i kulturą polityczną" - podkreślił. Jak ocenił, PiS "dramatycznie obniża standardy". "To psucie państwa, zasad, reguł" - dodał.

Stosunki pracy z osobami zajmującymi w dniu wejścia w życie noweli wyższe stanowiska w służbie cywilnej, wygasną po upływie 30 dni od dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli przed upływem tego terminu nie zostaną im zaproponowane nowe warunki pracy lub płacy. W nowelizacji zlikwidowany został wymóg posiadania przez szefa służby cywilnej co najmniej 5-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w administracji rządowej lub co najmniej 7-letniego doświadczenia na stanowisku kierowniczym w jednostkach sektora finansów publicznych. Znowelizowana ustawa likwiduje też wobec szefa służby cywilnej wymóg, by nie był członkiem partii politycznej w okresie 5 lat poprzedzających objęcie tego stanowiska.

wł/pap


bg Image