30.12.15_Janyska_Szymanski_Wojcik_big.png

Projekt noweli ustawy o służbie cywilnej proponowany przez PiS zakłada m.in. by wyższe stanowiska w służbie cywilnej były obsadzane w drodze powołania, a nie otwartego konkursu. To niszczenie służby cywilnej - zwrócili uwagę posłowie Platformy Obywatelskiej na konferencji prasowej w Sejmie.

Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych poseł Marek Wójcik wskazał że "ustawa zawiera przepisy, które z mocy prawa wygaszają stosunek pracy prawie 2 tysięcy najbardziej doświadczonych i najważniejszy w Polsce urzędników. Będzie to ogromna szkoda dla polskiej administracji, która przełoży się na jakość obsługi obywateli w urzędach". Poseł podkreślił, że nowelizacja doprowadzi do tego, że na stanowiskach kierowniczych znajdą się "osoby bez doświadczenia, bez niezbędnych kompetencji, bez procedury konkursowej". "Prawdopodobnie przygotujemy wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją tej nowelizacji. Myślę, że tok prac sejmowych i sam projekt da Trybunałowi wiele poważnych argumentów, żeby krytycznie ocenić ustawę" - oświadczył. 

Posłanka Maria Małgorzata Janyska mówiła, że "czystki w służbie cywilnej będą prowadziły do ekspresowego zatrudnienia swoich pracowników". Jeśli PiS zrezygnowało z wymagań kwalifikacyjnych i doświadczenia odnośnie najwyższych stanowisk w służbie cywilnej to w jaki sposób mają oni wyznaczać jakość w stosunku do swoich pracowników, do których będą wyższe wymagania - pytała.

Poseł Tomasz Szymański zauważył, że "posłowie PiS skutecznie wyręczają rząd PiS,ponieważ ponad 90% projektów w tej kadencji ma charakter poselski". Dodał, że "ten projekt również został złożony w tym trybie i chyba nikt ni ma wątpliwości czemu ma to służyć". Poseł zaznaczył, że w ten sposób PiS przeprowadza ustawy szybciej, rezygnując z wszelkich konsultacji społecznych i międzyresortowych. "Od dziś mamy koniec zawodowstwa w administracji państwowej" - powiedział.


bg Image