29.12.15_Budka_Neumann_big.png

Platforma Obywatelska we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego wnosi o uznanie za niezgodną z konstytucją całej nowelizacji ustawy o TK, która w poniedziałek została podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę i tego samego dnia weszła w życie - poinformowali na briefingu prasowym w Sejmie: Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann i poseł Borys Budka.

Wniosek ws. nowelizacji ustawy o TK trafił do Trybunału. "Wnosimy o to, by uznać, że cała nowa nowelizacja jest niezgodna z konstytucją" - powiedział Borys Budka. Były minister sprawiedliwości uzasadniał zwrócenie się do TK w sprawie nowelizacji m.in. tym, że "tryb pracy ustawodawczej przewidziany konstytucją i Regulaminem Sejmu został wielokrotnie przez PiS naruszony". Jak mówił - "samo to pozwala na wyrzucenie tej ustawy na śmietnik historii".

Nowelizacja jest niezgodna choćby z art. 2 konstytucji, który mówi, że "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej". Na jego podstawie Trybunał może orzec niekonstytucyjność nowelizacji ustawy. Poseł Borys Budka podkreślił, że Trybunał może nie zastosować przepisów nowelizacji. Jak mówił, Trybunał podlega przede wszystkim konstytucji, a ustawa organizuje jedynie jego pracę i nie może przekreślać funkcji, którą Trybunał ma sprawować - kontroli konstytucyjności ustaw.

"Tam, gdzie ustawa jest ewidentnie sprzeczna z konstytucją, tam sędziowie Trybunału, jako jedyni sędziowie w Polsce, nie tylko mają prawo, ale obowiązek jej niezastosowania" - powiedział. Jak dodał, "inaczej doszlibyśmy do absurdu, że większość parlamentarna mogłaby przyjąć ustawę, w której zapisano by, że najbliższe posiedzenie TK odbędzie się za 10 lat". "Czy taka ustawa wiązałaby Trybunał Konstytucyjny?" - pytał. Dodał, że "nie można metodą faktów dokonanych niszczyć dorobku 26 lat niepodległej, demokratycznej Polski". "Tylko dlatego, że +widzimisię+ jednego człowieka, jego awersja do demokratycznych mechanizmów jest tak duża, że nie toleruje żadnego głosu sprzeciwu" - mówił Borys Budka.

Wyraził też przekonanie, że 12 stycznia TK na wniosek Platformy Obywatelskiej rozpozna sprawę "nielegalnego powołania przez PiS pięciu osób, które nazywa teraz sędziami TK". "Liczymy na to, że naszymi działaniami pokażemy rodakom, jakie wartości są dla nas najważniejsze i do czego ten zły, chory plan Jarosława Kaczyńskiego może Polskę doprowadzić" - powiedział Borys Budka. Jak zaznaczył cel Prawa i Sprawiedliwości to "sparaliżowanie Trybunału Konstytucyjnego, by nikt nie stanął na przeszkodzie realizacji kolejnych niekonstytucyjnych ustaw".

Przewodniczący klubu Sławomir Neumann "cały czas mamy do czynienia z zamachem na TK, na trójpodział władzy, na podstawy demokracji". "Liczyliśmy, że w czasie świąt przyjdzie refleksja prezydenta i będzie mniej skłonny do podpisywania wszystkiego, co podsunie mu prezes Jarosław Kaczyński" - zwrócił uwagę Sławomir Neumann. Jak podkreślił, PiS wywiera nacisk na Trybunał i próbuje go zastraszyć. Apelował też do PiS i prezydenta Andrzeja Dudy o poważne traktowanie konstytucji i przestrzeganie prawa.

Zobacz pełną treść wniosku do Trybunału Konstytucyjnego

wł/pap


bg Image