c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_22.12.2015_Neumann_Budka_big.png

Platforma Obywatelska w złoży do Trybunału wniosek o zbadanie konstytucyjności uchwalonej noweli ustawy o TK.

Przewodniczący klubu PO Sławomir Neumann stwierdził, że "ustawa, którą przyjął dziś Sejm większością głosów PiS ostatecznie niszczy Trybunał Konstytucyjny". "Jest właściwie końcowym etapem tego zamachu, który rozpoczął się kilka tygodni temu" - mówił.

Uchwalenie noweli nie kończy protestów klubu Platformy Obywatelskiej w tej sprawie. "Jutro złożymy wniosek do TK zaskarżający tę ustawę, którą w późnych godzinach nocnych Sejm przyjął" – zapowiedział Sławomir Neumann.

Z kolei poseł Borys Budka podkreślił, że PiS w ciągu dwóch dni "potrafiło zniszczyć TK, który przez 26 lat wolnej Polski wielokrotnie bronił obywateli przed zakusami większości parlamentarnej, bez względu na to, z jakiej opcji pochodzili".

PO złoży "wniosek o zabezpieczenie", czyli wydanie takiego postanowienia, które uniemożliwi wejście w życie tej złej i haniebnej ustawy.

TK działa na podstawie konstytucji. Jeżeli ustawa rażąco narusza przepisy konstytucji, to po prostu może orzekać również na podstawie konstytucji i wyrzucić ten bubel prawny powołując się tylko i wyłącznie na art. 2 konstytucji. Art. 2 konstytucji mówi, że "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej".

Borys Budka zaznaczył, że znowelizowana ustawa doprowadzi do "paraliżu TK". "Obywatele będą musieli czekać latami, sądy będą musiały czekać latami na odpowiedź na pytanie prawne, czy skargę konstytucyjną" - zwrócił uwagę.

wł/pap


bg Image