c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_22.12.2015_Neumann_big.png

Platforma Obywatelska wnioskuje o odrzucenie projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS.

Sławomir Neumann, przewodniczący klubu PO, podkreślał w swoim wystąpieniu podczas debaty sejmowej, że prace nad projektem prowadzone są w sposób "skandaliczny i urągający jakimkolwiek standardom dobrego stanowienia praw".

W trakcie prac posłowie PiS nie słuchają nie tylko przedstawicieli społeczeństwa, organizacji pozarządowych, ale też posłów opozycji - wybranych w demokratycznych wyborach. "To są rzeczy niespotykane dotąd w polskim parlamencie" – zwrócił uwagę Sławomir Neumann.

"Nie słuchacie ludzi, którzy mówią na ulicach, że niszczycie prawo, niszczycie demokrację, a teraz jeszcze nie chcecie słuchać posłów wybranych w demokratycznych wyborach z woli narodu" – powiedział przewodniczący. "Krok po kroku demolujecie Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem Sławomira Neumanna argumenty, których używacie, to Himalaje hipokryzji i obłudy. „Zupełną bezczelnością jest nazwanie tej ustawy naprawczą" – dodał.

Proponowane zmiany są sprzeczne z konstytucją, uderzają w fundament państwa prawa i państwa demokratycznego i niezawisłość sądów i sędziów.

"Mówicie, że to ustawa naprawcza. Mam wrażenie, że tak naprawdę robicie to jak czerwonoarmista, który niezależnie co naprawiał, czołg czy zegarek, zawsze używał młotka. I wy takich młotków używacie dzisiaj do naprawy bardzo delikatnego narzędzia, jakim jest konstytucja" – mówił Sławomir Neumann.

wł/pap


bg Image