c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_18.12.2015_Witczak_Wjcik_big.png

Związki zawodowe powinny wypowiedzieć się w sprawie zmian w ustawie o służbie cywilnej proponowanej przez PiS, bo prowadzą one do zwolnienia dużej liczby osób - zwrócili uwagę na konferencji prasowej posłowie: Mariusz Witczak i Marek Wójcik. W szczególny sposób zaapelowali o to do lidera NSZZ Solidarność Piotra Dudy.

"PiS po skoku na TK, zaplanowało zawłaszczenie kolejnej instytucji. Korpus służby cywilnej jest opisany w konstytucji. To są doskonali urzędnicy - apolityczni, szkoleni głównie w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Mieli stabilizować funkcjonowanie polskich urzędów i administracji" - powiedział poseł Mariusz Witczak. Jak zauważył, PiS "zdecydował się na bardzo radykalny ruch" i "pod pozorem kosmetycznych zmian rozwala ustawę o służbie cywilnej i wprowadza zmiany, które pozwolą wprowadzić partyjnych funkcjonariuszy do urzędów". "PiS szykuje masowe zwolnienia wśród urzędników na rzecz takich biernych, miernych, ale wiernych" - dodał.

Poseł Marek Wójcik zaznaczył, że "propozycja PiS w zasadzie likwiduje służbę cywilną w Polsce", co "z pewnością pogorszy jakość pracy administracji". Związki zawodowe powinny się wypowiedzieć na temat przepisów proponowanych przez PiS. Rozwiązania proponowane w projekcie mają liczne mankamenty. W pierwszej kolejności prowadzą do zwolnienia dużej liczby osób. Nie respektują praw osób, które są w szczególnej sytuacji, np. kobiet w ciąży czy niepełnosprawnych.

Mariusz Witczak zaapelował do szefa Solidarności Piotra Dudy, "by zadbał o interesy pracownicze" i "włączył się w obronę pracowników, którzy chcieli służyć Polsce w administracji państwowej".

wł/pap


bg Image