17.12.2015_Klich_big.png

Intencją PiS jest paraliż prac Trybunału Konstytucyjnego - zwrócił uwagę Przewodniczący Grupy Senatorów Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Bogdan Klich. Senator wnioskował, by Izba Wyższa na tym posiedzeniu zajęła się projektem uchwały autorstwa Platformy Obywatelskiej, wzywającej prezydenta Andrzeja Dudę do wykonania wyroku TK z 3 grudnia.

"Zakneblowano nam usta w sprawie kluczowej dla polskiego porządku prawnego, czyli w sprawie Trybunału Konstytucyjnego" - mówił senator na briefingu prasowym. Jak przypomniał, klub Platformy Obywatelskiej w Senacie zaproponował uchwałę apelującą do prezydenta Andrzeja Dudy o przyjęcie ślubowania od "trzech legalnie wybranych sędziów Trybunału" i by wykonał do końca orzeczenie TK. "Głosami PiS ten punkt nie został wprowadzony do porządku obrad. Mamy wrażenie, że Senat coraz bardziej zamienia się w Senat niemy" - powiedział senator.

"To nie jest konflikt społeczny, to nie jest konflikt polityczny, tylko to jest konflikt ustrojowy. To jest wojna PiS z Trybunałem" - podkreślił Bogdan Klich. Jak podkreślił, "gdyby prezydent zdecydował się wykonać wyrok TK, mielibyśmy zażegnany spór wokół TK". "Ale intencją PiS jest sparaliżowanie prac Trybunału" - dodał.

Po rozpoczęciu obrad Senatu Bogdan Klich złożył wniosek o to, by Senat zajął się na tym posiedzeniu projektem uchwały, wzywającej prezydenta Andrzeja Dudę do wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia ws. ustawy o Trybunale z czerwca 2015 r. i niezwłocznego przyjęcia ślubowania od 3 dotąd niezaprzysiężonych sędziów.

Przewodniczący Bogdan Klich zaznaczył, że po opublikowaniu w środę w Dzienniku Ustaw wyroku TK - Senat może wezwać prezydenta, by wyrok wykonał, a oczekiwanie na kolejne posiedzenie izby wydaje mu się zbędne. Wniosek ten został odrzucony głosami senatorów PiS.

wł/pap


bg Image