c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_17.12.2015_Siemoniak_Fabisiak_big.png

Tomasz Siemoniak oraz Joanna Fabisiak zwrócili się z apelem - skierowanym m.in. do MSZ i MON - o podjęcie działań w sprawie sytuacji na Monte Cassino.

Na obszarze znanym pod nazwą Albaneta, na płaskowyżu w odległości około kilometra od opactwa benedyktynów na wzgórzu i niedaleko Polskiego Cmentarza Wojennego powstaje "Świąteczne miasteczko". Jarmark jest inicjatywą stowarzyszenia prywatnych przedsiębiorców, którzy podpisali ze znajdującym się na wzgórzu opactwem benedyktynów, właścicielem tego obszaru, umowę o wynajmie terenu.

Na konferencji prasowej w Sejmie Wiceprzewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Tomasz Siemoniak podkreślał, że bitwa pod Monte Cassino to jedna z najważniejszych bitew w historii wojska polskiego. Przypomniał, że w Monte Cassino w ostatnich latach wielkim wysiłkiem finansowym odremontowano tamtejszy cmentarz, a w ubiegłym roku - w 70. rocznicę bitwy - odbyła się tam uroczystość z udziałem przedstawicieli polskich władz, żołnierzy i harcerzy.

"W związku z tym informacje, które do nas dotarły w ostatnim czasie o różnych przedsięwzięciach podważających święty charakter tego cmentarza wzbudziły nasze najwyższe zaniepokojenie i razem z panią poseł poprosiliśmy o ten briefing, żeby zaapelować do MSZ, MON, Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa o pilne działanie w ochronie tego świętego dla Polaków miejsca" - powiedział Tomasz Siemoniak.

Mieszkańcy miasteczka Cassino wraz z Polonią zorganizowali pikietę przeciwko budowie miasteczka św. Mikołaja w sąsiedztwie cmentarza na Monte Cassino – powiedziała poseł Joanna Fabisiak. Cmentarz został wyremontowany wysiłkiem Polonii. W ubiegłym roku zostało tam otwarte Muzeum II Korpusu. Z całego świata przyjeżdżają ludzie by odwiedzić to muzeum. Joanna Fabisiak zaapelowała do Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych, by jak najszybciej zablokowały to działania, a przynajmniej do określenia jakiego rodzaju działalność może być na tym terenie wybudowana.

W poniedziałek ambasada RP w Rzymie wystosowała w sprawie jarmarku notę protestacyjną do włoskiego MSZ, polskie służby dyplomatyczne zwracały się w ostatnich tygodniach również m.in. do ministra ochrony środowiska Gian Luki Gallettiego, komisarza generalnego ds. miejsc pamięci przy ministerstwie obrony narodowej Włoch oraz do władz miasta Cassino. Przeciwko "miasteczku" protestowała również włoska Polonia.

W 2014 roku w pobliżu nekropolii powstało Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego. 2 lipca br. na Monte Cassino zainagurowany został specjalny szlak po miejscach upamiętniających walki na wzgórzu. Na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino pochowano - według różnych szacunków - od ok. 1050 do ponad 1070 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego, którzy wzięli udział w walkach o wzgórze. W centralnym punkcie cmentarza znajduje się grób dowódcy Korpusu gen. Władysława Andersa i jego żony Ireny. Bitwa pod Monte Cassino, nazywana także "bitwą o Rzym", trwała od 17 stycznia do 19 maja 1944 roku i składała się z czterech bitew między wojskami alianckimi a Niemcami w rejonie klasztoru na Monte Cassino. Bitwa uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych w okresie II wojny światowej. W szeregach aliantów walczyli Amerykanie, Brytyjczycy, Nowozelandczycy, Hindusi, Francuzi oraz 2. Korpus Polski. 18 maja 1944 roku po niezwykle zaciętych walkach żołnierze 2. Korpusu Polskiego zdobyli wzgórze Monte Cassino wraz ze znajdującym się nad nim klasztorem. W bitwie zginęło 923 polskich żołnierzy, 2931 zostało rannych, a 345 uznano za zaginionych. Kilka dni po zdobyciu Monte Cassino wojska alianckie przełamały linię Gustawa na całym pasie natarcia. 4 czerwca 1944 roku oddziały amerykańskie wkroczyły do Rzymu.

wł/pap

 


bg Image