c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_11.12.2015_Konwiski_Gajewska_big.png

PiS zawłaszcza demokrację, łamie konstytucję i narusza standardy Europy Zachodniej, nie bądźmy obojętni - to przekaz spotu, który zaprezentowali politycy Platformy Obywatelskiej. Materiał podsumowuje działania Prawa i Sprawiedliwości od początku kadencji.

"Po tych wydarzeniach ostatnich kilkunastu godzin, kiedy rząd odmówił publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego, postanowiliśmy zareagować materiałem, który przypomina to, co przez ostatnie kilkanaście dni działo się w polskim parlamencie, o tym pełzającym - co do tego nie ma już żadnych wątpliwości - zamachu stanu" - podkreślił na piątkowej konferencji prasowej Sekretarz Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Zbigniew Konwiński.

Posłanka Kinga Gajewska zwróciła uwagę, że Platforma szła do październikowych wyborów parlamentarnych z wieloma postulatami programowymi, dotyczącymi m.in. edukacji czy zmian w gospodarce. "Tymczasem w życiu nikt by się nie spodziewał, że w XXI wieku, w centrum Europy, w cywilizowanym kraju, naszym głównym zadaniem całej kadencji będzie obrona demokracji" - podkreśliła. Jak mówiła, w ciągu ostatnich sześciu tygodni "cofnęliśmy się o 25 lat". "PiS zawłaszcza demokrację, łamie standardy i fundamenty nie tylko Polski, ale i również europejskie" - zaznaczyła.

W 90-sekundowym spocie Platforma Obywatelska przypomina niewłaściwe z punktu widzenia standardów demokracji działania PiS - począwszy od pozbawienia klubu PSL miejsca w Prezydium Sejmu, przez zniesienie zasady rotacyjnego przewodnictwa w sejmowej komisji ds. służb specjalnych, ułaskawienie przez prezydenta Andrzeja Dudę ministra-koordynatora specsłużb Mariusza Kamińskiego, aż po uchwalenie nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i wybór pięciu nowych sędziów TK.

Zbigniew Konwiński zapowiedział, że wielu polityków PO weźmie udział w sobotniej manifestacji przed siedzibą TK w Warszawie, którą organizuje Komitet Obrony Demokracji. Demonstracja ma charakter ponadpartyjny.

wł/pap

 

 

 


bg Image