8.12.15_Siemoniak_big.png

Tomasz Siemoniak skierował list do premier Beaty Szydło, w którym zwrócił się o jak najszybszą publikację w Dzienniku Ustaw ubiegłotygodniowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dot. ustawy o TK.

"Skierowałem list do pani premier Beaty Szydło z apelem o jak najszybsze, niezwłoczne opublikowanie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego" - poinformował Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej.

Jak podkreślił, to właśnie premierowi podlega Rządowe Centrum Legislacji, które odpowiada za publikację Dziennika Ustaw. "Nie ma najmniejszego powodu, żeby zwlekać z publikacją tego orzeczenia. Apeluję, żeby premier polskiego rządu, czwarta osoba w państwie, wykonywała swoje obowiązki" - dodał były szef MON. "Walczymy o państwo prawa, o to, żeby przestrzegać konstytucji, stąd mój list (...) Liczę, że ponieważ pan premier jest dziś w siedzibie rządu, jest posiedzenie Rady Ministrów, to doprowadzi do tego, żeby niezwłocznie to orzeczenie zostało opublikowane" - zaznaczył poseł.

Przypomniał, że zgodnie z konstytucją, orzeczenia TK powinny być "niezwłocznie opublikowane" w Dzienniku Ustaw i wykonane. "I nikt nie jest z tego zwolniony. Apeluję do pani premier Beaty Szydło o niezwłoczne, błyskawiczne działania w tej sprawie" - powiedział b. wicepremier.

Wyrok, w którym TK ocenił, że dokonany w poprzedniej kadencji Sejmu wybór trzech nowych sędziów Trybunału odbył się zgodnie z konstytucją, od momentu ogłoszenia w miniony czwartek czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Dopiero wówczas jego postanowienia staną się prawnie wiążące.

wł/pap


bg Image