c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_2.12.15_Kopacz_Neumann_Schetyna_Siemoniak_Budka_big.png

Wybór sędziów Trybunału Konstytucyjnego odbył się na "nielegalnym posiedzeniu Sejmu" - zaznaczyli politycy Platformy Obywatelskiej. Zapowiedzieli skierowanie do TK wszystkich pięciu uchwał Sejmu ws. wyboru nowych sędziów.

Przewodniczący Klubu Parlamentarnego Platforma Obywatelska Sławomir Neumann podkreślił na konferencji po tym, jak Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK, że uchwały ws. ich wyboru są nielegalne. "Tak, te uchwały są naszym zdaniem nielegalne, niezgodne z prawem, nie mają mocy prawnej, zaskarżymy je do Trybunału" - poinformował. Zapewnił, że wniosek zostanie złożony do TK do piątku.

{youtube}TmsOVXZkLrQ{/youtube}

Przewodnicząca Platformy Obywatelskiej Ewa Kopacz zachęcała wszystkie partie opozycyjne do podpisywania się pod tym wnioskiem. "Dzisiaj wybranych zostało - niezgodnie z prawem, na nielegalnym posiedzeniu Sejmu - pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego" - powiedziała Ewa Kopacz. "Na to nie ma zgody" - dodała. Jej zdaniem "łamanie regulaminu Sejmu w tej chwili stało się zwyczajem i obyczajem tej izby". "Na to nie możemy pozwolić" - mówiła.

Również w opinii Sławomira Neumanna głosowania nad wyborem sędziów TK odbyły się na "nieregulaminowo zwołanym" posiedzeniu Sejmu. "Te głosowania wyglądały mniej więcej w ten sposób: kto za - PiS, kto przeciw - konstytucja" - mówił. "Skierujemy za chwilę apel do pana prezydenta Andrzeja Dudy o wstrzymanie się z przyjmowaniem ślubowania od nowo wybranych sędziów Trybunału, do czasu aż Trybunał Konstytucyjny podejmie orzeczenia w tych dwóch sprawach. Będziemy prosić pana prezydenta, żeby stanął na wysokości zadania i żeby ochronił konstytucję" - poinformował Sławomir Neumann.

"To, co się dziś wydarzyło jest hańba parlamentarnej demokracji. Będziemy bardzo aktywni przy utrzymaniu prawdziwej formuły prowadzenia posiedzeń Sejmu" - zaznaczył Grzegorz Schetyna. "Większość sejmowa nie pozwala na wszystko. Nie można kompromitować polskiej demokracji" - dodał.

„Do tego gmachu wrócił dzisiaj PRL. Nie przypadkiem te wszystkie zmiany mają twarz prokuratora stanu wojennego, pana posła Piotrowicza. Z naszej strony legenda Solidarności, pani Henryka Krzywonos" - zauważył wiceprzewodniczący klubu PO Tomasz Siemoniak. "To jest kompromitacja państwa prawa w wydaniu PiS” - zaznaczył.

Były minister sprawiedliwości Borys Budka mówił: "Najgorsze w tym wszystkim jest to, że PiS większością sejmową próbuje zastąpić Trybunał Konstytucyjny". "Przyjęcie zaprzysiężenia wybranych dziś nielegalnie sędziów będzie deliktem konstytucyjnym. Wierzymy, że konstytucja jest i pozostanie najważniejszym aktem prawnym w Polsce" - podkreślił.

wł/pap


bg Image