c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_2.12.15_Neumann_Kosiniak_Petru_big.png

O zajęcie stanowiska w sprawie sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego zaapelowali w środę do prezydenta Andrzeja Dudy szefowie klubów Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Jak podkreślali, prezydent jako strażnik konstytucji powinien zabrać głos w sprawie TK.

Sławomir Neumann, Ryszard Petru i Władysław Kosiniak-Kamysz poinformowali na wspólnej konferencji prasowej w Sejmie o skierowaniu do prezydenta pisemnego apelu.

Jak podkreślił przewodniczący Sławomir Neumann, podczas wtorkowego spotkania wszyscy trzej szefowie klubów odnieśli wrażenie, że prezydent Andrzej Duda "czuje powagę sytuacji i problem konstytucyjny, jaki jest dzisiaj w Polsce".

"Liczyliśmy, że te 24 godziny, które minęły od spotkania, natchną pana prezydenta tym, by zabrał głos i swoje stanowisko przedstawił, a także, że zareaguje na naszą wczorajszą prośbę i wystąpi do swoich byłych koleżanek i kolegów z PiS o to, żeby powstrzymali się przed jakimikolwiek decyzjami, które jeszcze bardziej skomplikują i wprowadza jeszcze większy chaos konstytucyjny w Polsce" - zaznaczył przewodniczący klubu PO. Dodał, że wierzy, iż prezydent Andrzej Duda będzie stał na straży konstytucji.

{youtube}NjUCXQ37i9M{/youtube}

"Apelujemy do pana prezydenta o zajęcie stanowiska w sprawie trwającego już od kilkunastu dni zamieszania wokół Trybunału Konstytucyjnego" - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz. Zwrócił uwagę, że minęła już doba od wtorkowego spotkania, które w sprawie TK odbyło się u prezydenta A. Dudy. Wzięli w nim udział m.in. szefowie wszystkich klubów parlamentarnych.

"Sytuacja potem będzie nie do rozwiązania, osłabimy TK, a tak naprawdę obawiam się, że jeśli by prezydent Duda przyjął ślubowanie od tych dzisiaj prawdopodobnie wybranych sędziów Trybunału, to potem będzie tego żałował, bo tak naprawdę będzie podejmował decyzje, które nie są poparte w pełni demokratycznym wyborem" - mówił Ryszard Petru.

W liście do prezydenta szefowie trzech klubów napisali m.in., że "toczące się od kilku tygodni postępowanie w sprawie Trybunału Konstytucyjnego budzi wiele wątpliwości prawnych, konstytucyjnych oraz podważa zaufanie do demokratycznego państwa prawa".

wł/pap


bg Image