c_710_0_16777215_00_images_kppo3_1.12.2015_Kropiwnicki_Grabarczyk_big.png

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński powinien wykonać postanowienie Trybunału Konstytucyjnego i wstrzymać się z wyznaczaniem na środę posiedzenia Sejmu, który ma dokonać wyboru nowych sędziów TK - mówili we wtorek wieczorem w Sejmie posłowie Platformy Obywatelskiej.

Wcześniej prezes TK prof. Andrzej Rzepliński powiedział, że TK wydał postanowienie co do "zabezpieczenia wniosku" grupy posłów, którzy zaskarżyli ustawę o TK oraz nowelizację tej ustawy. Prezes TK wyjaśnił, że Trybunał zastosował tu przepisy Kodeksu postępowania cywilnego umożliwiające zabezpieczenie danego roszczenia do czasu wyroku w danej sprawie.

Zdaniem Cezarego Grabarczyka jeżeli Marek Kuchciński nie wstrzyma się z wyznaczaniem na środę posiedzenia Sejmu, na którym posłowie mają dokonać wyboru nowych sędziów TK, złamie prawo. "Każdy, kto czyni bezskutecznymi orzeczenia sądów, podlega karze" - powiedział dziennikarzom Cezary Grabarczyk.

Robert Kropiwnicki ocenił, że w oparciu o to marszałek Sejmu powinien także odwołać zaplanowane na godzinę 20 we wtorek posiedzenie sejmowej komisji praw człowieka, która ma zaopiniować wnioski w sprawie wyboru na stanowiska sędziów TK.

"Marszałek Kuchciński, jeżeli nie powstrzyma działań, naraża się na sankcje, na postępowanie prokuratorskie" - powiedział Robert Kropiwnicki.

wł/pap


bg Image