c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_tomczykiewicz5.png

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Tomasza Tomczykiewicza – posła na Sejm RP pięciu kadencji, przewodniczącego klubu parlamentarnego PO w latach 2010 – 2011, wiceministra gospodarki.

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi. Zmarły w nocy z soboty na niedzielę poseł o charakterystycznym śląskim akcencie podkreślał zawsze swoje związki z regionem. Urodził się w 1961 r. w Pszczynie. Był absolwentem Wydziału Inżynierii Sanitarnej i Wodnej na Politechnice Krakowskiej, ukończył też studia podyplomowe w zakresie zarządzania w Szkole Głównej Handlowej. Polityczną karierę rozpoczął w 1990 r., zdobywając mandat w radzie miejskiej Pszczyny. W 1998 r. został radnym sejmiku Województwa Śląskiego i burmistrzem Pszczyny.

Zanim związał się z PO, działał m.in. w Unii Polityki Realnej i Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym oraz w Akcji Wyborczej Solidarność. Platformę Obywatelską reprezentował od 2001 r. Od tego czasu nieprzerwanie był posłem, od 2003 r. - liderem śląskiej PO.

W minionych kadencjach Sejmu m.in. uczestniczył w pracach nadzwyczajnej komisji śledczej ds. wyjaśnienia śmierci Barbary Blidy, a od lipca 2010 r. do listopada 2011 r. przewodził pracom klubu parlamentarnego PO. Gdy po wyborach w 2011 r. Tomasz Tomczykiewicz przekazywał stanowisko przewodniczącego klubu PO Rafałowi Grupińskiemu, podkreślał, że kierowanie klubem będzie wspominać jako "kawał fajnej funkcji i dobrze spełnionego czasu".

Po tamtych wyborach został wiceministrem gospodarki ds. energetyki, górnictwa, ropy i gazu. Jednym z efektów jego pracy był przygotowany w 2012 roku projekt zmian w rządowym programie dla górnictwa, dopuszczający możliwość sprzedaży ponad 50 proc. akcji górniczych spółek, a także pozyskiwanie dla nich inwestorów strategicznych. Z rządu premier Ewy Kopacz odszedł w czerwcu 2015 roku

W ostatnich wyborach Tomasza Tomczykiewicza poparło 10 tys. 814 wyborców. W obecnej kadencji został przewodniczącym sejmowej Komisji mniejszości narodowych i etnicznych.

Tomasz Tomczykiewicz od wielu lat zmagał się z poważną chorobą nerek, w 2009 r. przeszedł transplantację.

Poseł był żonaty, żona Katarzyna jest nauczycielką. Mieli dorosłego syna i córkę, kilka miesięcy temu przyszła na świat wnuczka b. wiceministra.

 

Łącząc się w bólu, rodzinie i bliskim posła Tomasza Tomczykiewicza

składamy szczere słowa otuchy i wyrazy głębokiego współczucia.

Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej


bg Image