Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/O40OSN1B38EOZAQ.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/O40OSN1B38EOZAQ.png'
O40OSN1B38EOZAQ.png
Macierzyński, dodatkowy i rodzicielski, w sumie 52 tygodnie płatnego urlopu po urodzeniu dziecka, które w dużej części mogą dzielić między siebie matka i ojciec - takie rozwiązanie przyjął Sejm, jednogłośnie uchwalając nowelizację kodeksu pracy. Za ustawą głosowało 409 posłów, nikt nie był przeciw, nikt też nie wstrzymał się od głosu.

Rodzice dzieci "I kwartału" mówili, że bardzo się cieszą z przyjętych rozwiązań, ponieważ oznacza to "możliwość dłuższego pozostania z dzieckiem w domu i opieki nad nim". "Wynik głosowania i jednomyślne przyjęcie ustawy pokazało, iż dzieci nie dzielą polityków, ale ich łączą" - podkreślali rodzice urodzonej w styczniu tego roku Helenki.

Na konferencji prasowej przed głosowaniem w Sejmie posłanka Małgorzata Okła-Drewnowicz podkreślała, że nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca roczne urlopy rodzicielskie, to "historyczna, rewolucyjna zmiana, na którą nie było stać żadnego poprzedniego rządu". "To bardzo dobre rozwiązanie, to realne ułatwienie dla polskich rodzin" - mówiła. "Poprzednie rządy albo zmniejszały obowiązujący urlop macierzyński, albo niewiele go wydłużały, np. za czasów rządów SLD 26-tygodniowy urlop macierzyński skurczył się do 16 tygodni, a za rządów PiS - wydłużył się raptem o 2 tygodnie i nie objął wszystkich matek rodzących w danym roku kalendarzowym" - zaznaczyła posłanka.

Przewodniczący sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny Sławomir Piechota ocenił, że nowelizacja "to wizjonerskie i daleko idące odważne zmiany".

Ustawa ma wejść w życie 17 czerwca, od tej daty rodzicom wszystkich dzieci, urodzonych po 31 grudnia 2012 r., przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać ojciec i matka. Wydłużony, płatny urlop obejmie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zlecenia i samozatrudnionych. Obecnie w okresie płatnego urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. wynagrodzenia, po nowelizacji, byłoby to 100 proc. przez pierwsze 26 tygodni i 60 proc. wynagrodzenia przez kolejnych 26 tygodni. Jeśli zaś matka dziecka od razu zadeklaruje, że korzystać będzie z całości urlopu - 52 tygodni, to przez cały ten okres wypłacany będzie zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Gdyby jednak po takiej deklaracji, zrezygnowała z całości lub części dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz/lub z całego urlopu rodzicielskiego, wówczas przysługuje jej wyrównanie dotychczas pobieranego 80 proc. zasiłku do wysokości 100 proc.

Urlop macierzyński, podobnie jak obecnie, będzie można rozpocząć przed porodem. Maksymalnie można będzie wykorzystać wtedy sześć tygodni. Sześć tygodni urlopu dodatkowego można podzielić maksymalnie na dwie części, trwające minimum tydzień, a 26 tygodni urlopu rodzicielskiego można wykorzystać maksymalnie w trzech częściach, trwających minimum osiem tygodni. Urlop musi też mieć charakter ciągły, tzn. urlop rodzicielski musi przypadać bezpośrednio po dodatkowym oraz części tych urlopów muszą następować bezpośrednio jedna po drugiej.

wł/pap


bg Image