19.10.2015_Fabisiak_Buzek_Rocki_big.png

Innowacyjność dopiero wtedy ma jakiekolwiek znaczenie, jeśli jest częścią gospodarki, jeśli wchodzi w nasze codzienne życie gospodarcze - przekonywał był premier i europoseł Jerzy Buzek w trakcie konferencji "Innowacyjność - od pomysłu do komercjalizacji badań naukowych. Teoria i praktyka".

Międzynarodowe spotkanie pod patronatem byłego premiera i byłego szefa Parlamentu Europejskiego odbyło się w poniedziałek w Sejmie.

W ocenie Jerzego Buzka mimo pozytywnych zmian nadal nie jest wystarczająco silne połączenie miedzy gospodarką, przemysłem, małym i średnimi przedsiębiorstwami, a nauką. "Parki technologiczno-naukowe, które są u nas zazwyczaj małe, nie służą takiej prawdziwej komercjalizacji badań naukowych i przybliżeniu nauki i przemysłu" - mówił. W jego ocenie potrzebne są większe centra. "W małych ośrodkach, w małych grupach ludzi te pomysły nie rodzą się i nie jest tak łatwo je wdrożyć w życie" - mówił Jerzy Buzek.

Ocenił, że poniedziałkowa konferencja, w której uczestniczą naukowcy i praktycy takiej współpracy z Kanady i Stanów Zjednoczonych pozwoli przenieść tamte doświadczenia do Polski. "Europa jest daleko, daleko w tyle, nie mamy tej umiejętności szkolenia młodzieży w taki sposób, żeby myślała innowacyjnie" - mówił Jerzy Buzek.

Jak zaznaczył, Polacy powinni zrozumieć, że od tego zależy nasza przyszłość. "To nie jest tak, że my na samej przedsiębiorczości możemy wygrać w przyszłości. Mu nie chcemy wygrywać niskimi płacami, ten okres się kończy. My chcemy wygrywać nowymi pomysłami" - przekonywał europoseł.

Przypomniał, że UE będzie finansowała tylko te przedsięwzięcia, które z umysłów Europejczyków da się przełożyć na rozwiązania w gospodarce. "To dzisiaj Europa promuje, promujmy i my" - dodał Jerzy Buzek.

Joanna Fabisiak, która zorganizowała konferencję oceniła, że największa szansa na dobre rozwiązania dale współpraca "Współpraca ludzi otwartych, którzy nie będą się bali mówić o swoich wynalazkach, którzy będą mieli zaufanie do innych" - podkreśliła na konferencji prasowej w Sejmie. "Tylko wtedy będzie postęp i będziemy się posuwali w siedmiomilowych butach" - dodała.

Poseł Joanna Fabisiak liczy, że to pierwsza z wielu tego typu konferencji.

Ambasador Polski w Kanadzie Marcin Bosacki wyjaśnił, że w konferencji uczestniczą naukowcy z Polski - rektorzy, naukowcy, doktoranci, studenci, oraz specjaliści z USA i Kanady - badacze i specjaliści od wprowadzania innowacji na rynek. Jest też biznes.

Marcin Bosacki wyjaśnił, że w ostatnich miesiącach przyspieszyły rozmowy polsko-kanadyjskie na temat innowacyjności. Pierwszym efektem jest porozumienie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju z Uniwersytetem z Toronto, który ma imponujące centrum innowacyjności, w którym pracownicy nauki współpracują z biznesem. "Tego typu rozwiązanie będziemy chcieli wprowadzać także w Polsce także dzięki NCBR" - zaznaczył ambasador.

wł/pap


bg Image