c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_2015_7.10.2015_Halicki_Grabiec_big.png

"Ustawa metropolitalna jako narzędzie służy spójnemu rozwojowi miast z powiatami otaczającymi to duże miasto. Dlaczego jako lider ugrupowania startujący w Warszawie przeszkadza w rozwoju aglomeracji warszawskiej?" - pytali na konferencji prasowej w Sejmie minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki oraz wiceminister Jan Grabiec.

Andrzej Halicki pytał, dlaczego Jarosław Kaczyński przeszkadza w rozwoju aglomeracji warszawskiej. "Wszyscy politycy deklarują, że działają na rzecz lokalnej społeczności. Chcemy zadać pytanie Jarosławowi Kaczyńskiemu: dlaczego jako lider ugrupowania startujący w Warszawie przeszkadza w rozwoju aglomeracji warszawskiej? Ustawa metropolitalna jako narzędzie służy spójnemu rozwojowi miast z powiatami otaczającymi to duże miasto. Nie można nie uwzględnić rozwoju, który w sposób naturalny postępuje. Decyzją administracyjną nie zabroni się mieszkańcom powiatów nie wjeżdżania do Warszawy i nie szukanie miejsc pracy " - mówił na środowej konferencji prasowej minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki.

Minister Andrzej Halicki mówił, że senatorowie PiS zablokowali wspomaganie budżetowe, ograniczając mocno czasowe zaangażowanie budżetu metropolitarne projekty. "Senatorowie PiS zablokowali wspomaganie budżetowe, ograniczając mocno czasowe zaangażowanie budżetu w takie metropolitarne projekty. Żaden związek nie powstanie, jeśli jego kadencja ma być 4, czy 5 letnia bo nie na jedną kadencję powstają takie związki. Przez jedną kadencję nie zorganizuje się całego procesu planistycznego. Upominamy się o odpowiedź dlaczego Jarosław Kaczyński szkodzi Warszawie" - powiedział minister administracji i cyfryzacji.

Minister administracji powiedział, że w przypadku wydzielenia Warszawy z województwa mazowieckiego, jak proponuje PiS, realizacja projektów związanych ze środkami europejskimi byłaby zagrożona. "Wydzielenie Warszawy z województwa mazowieckiego automatycznie uniemożliwi realizację projektów związanych ze środkami europejskimi. Te środki nie dotrą do Warszawy ale zablokują otwarcie innych projektów inwestycyjnych" - dodał Andrzej Halicki.

Jan Grabiec powiedział, że ustawa metropolitalna to sposób na to, żeby sukces rozwoju dużych miast stał się sukcesem mniejszych miast położonych w aglomeracji. "Ustawa metropolitalna przeznacza środki budżetowe nie tyle na rozwój dużych miast, ale na rozwój systemów i planowania przestrzennego oraz budowania komunikacji publicznej w obszarach aglomeracyjnych. Są to środki dla gmin wiejskich i małych miast położonych w obszarach aglomeracyjnych, które są pozostawione same sobie. To jest pomysł na to, żeby sukces rozwoju dużych miast stał się sukcesem mniejszych miast położonych w aglomeracji. Jeśli miałaby powstać nowe województwa to zupełnie nowe podmioty miałby dystrybuować środki unijne. Potrzebujemy stabilności żeby okres programowania pozwolił wykorzystać środki" - powiedział wiceminister administracji i cyfryzacji Jan Grabiec.


bg Image