c_710_0_16777215_00_images_kppo3_konfa910a.png

Sejm przyjął poprawki zaproponowane przez Senat do nowelizacji ustawy dotyczącej budowy czynszówek. Poprawki Senatu wprowadziły m.in. preferencje dla otwartych konkursów architektonicznych na czynszówki oraz sprecyzowały warunki rekompensat dla BGK w związku z kredytami.

Uruchomiony przez rząd program społecznego budownictwa czynszowego ma zwiększyć dostępność mieszkań dla rodzin oraz osób młodych, rozpoczynających aktywność zawodową. Warunki programu mają być stabilne i atrakcyjne finansowo. Rozwiązanie ma objąć od 90 do 100 tys. gospodarstw domowych i ma być wsparciem dla osób, które wcześniej nie mogły na nie liczyć. Dzięki programowi ma powstać co najmniej 30 tys. mieszkań czynszowych. Czynsz w wybudowanych w ramach programu mieszkaniach ma być od 40 do 50 proc. niższy od czynszu komercyjnego.

Poseł Arkadiusz Litwiński podkreślił, że przyczyni się do zwiększania ilości mieszkań zwiększając tempo budowy mieszkań, które w związku z wygaśnięciem poprzedniej  edycji programu, nie było aż tak bardzo intensywne.

Program powinien ruszyć na przełomie 2015 i 2016 r. Jest zaplanowany na 10 lat. Wartość programu to prawie 5 mld zł. Koszty programu zostaną rozdzielone między Bank Gospodarstwa Krajowego i budżet państwa – wyjaśnił podczas konferencji prasowej wiceminister Paweł Orłowski. Budżet państwa ma pokryć dopłaty do preferencyjnych kredytów w wysokości ponad 750 mln zł w ciągu dziesięciu lat - dopłaty państwa mają pokryć różnice pomiędzy oprocentowaniem preferencyjnym kredytu a rynkowym. Paweł Orłowski zwrócił uwagę, że program jest dedykowany dla osób, które dzisiaj nie mają żadnej oferty mieszkaniowej, nie mogą korzystać z lokali komunalnych i nie stać ich na kredyt .

wł/pap

 


bg Image