2.09.2015_Abgarowicz_Wyrowinski_Klich_big.png

"Ustawa, która mam pomóc działaczom opozycji antykomunistycznej cierpiącym biedę weszła w życie 31 sierpnia 2015 r. Senat spełnił obowiązek w stosunku do tych, którzy walczyli o wolną i demokratyczną Polskę" - mówili na konferencji prasowej wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński oraz senatorowie Łukasz Abgarowicz i Bogdan Klich.

Jan Wyrowiński mówił o tym, że dokładnie w 35-tą rocznicę powstania "Solidarności" weszła w życie ustawa o pomocy działaczom opozycji antykomunistycznej. "W szumie medialnym, który towarzyszył obchodom 35-tej rocznicy powstania +Solidarności+ wszystkim umknął pewien ważny fakt. Właśnie 31 sierpnia, dokładnie w 35-tą rocznicę powstania +Solidarności+ weszła w życie ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej i osobach represjonowanych z powodów politycznych. Ta ustawa była długo oczekiwana przez środowisko osób będących kiedyś zaangażowanych w działalność opozycyjną i to za sprawą Senatu, który bez mała 3 lata poświęcił pracom nad tą ustawą, stała się wreszcie rzeczywistością" - powiedział wicemarszałek Senatu Jan Wyrowiński.

Bogdan Klich powiedział, że Senat spełnił swoją rolę, jako inicjatora procesu legislacyjnego i jednocześnie spełnił obowiązek w stosunku do byłych opozycjonistów. "Ta ustawa jest jednym z dowodów na to, że Senat jest potrzebny. Senat spełnił swoją rolę inicjatora procesu legislacyjnego. Ta ustawa jest - w naszym rozumieniu - naszym obowiązkiem w stosunku do tych, którzy nadstawiali swoje głowy, narażali swoje zdrowie, sytuację w swoich rodzinach, żeby walczyć o Polskę wolną i demokratyczną" - mówił senator Bogdan Klich.

"Ubolewaliśmy przez wiele lat, że nie było wystarczającej woli, żeby taką ustawę przeprowadzić. Cieszymy się ogromnie z tego, że od dwóch dni ona funkcjonuje" - dodał senator Klich.

Senator Łukasz Abgarowicz mówił z kolei o tym, że sprawa pomocy dla opozycjonistów była przez wiele lat nieuregulowana. "Mamy w wolnej od 25-ciu lat ojczyźnie takie sprawy, które są wstydliwe. Wstydliwymi dlatego, że wolne państwo nie poradziło sobie z ich załatwieniem. Taką sprawą było również to, że państwo nie zajęło się tymi, którzy sobie w tych przemianach nie poradzili, a poświęcili swoje życie, pracę, kariery zawodowe dla walki o wolną Polskę" - mówił senator Abgarowicz.

"Tej sprawy przestajemy się wstydzić. To jest sprawa nie tylko pomocy materialnej, ale również organizacji na poziomie województw tych środowisk tak, żeby można była się zaopiekować wszystkimi ludźmi, którzy mają tego potrzebę, ale także z odpowiednimi honorami dokonywać pochówku" - mówił dalej senator Łukasz Abgarowicz.


bg Image