25.08.2015_Rutnicki_Witczak_Szczerba_big.png

Posłowie Mariusz Witczak, Jakub Rutnicki i Michał Szczerba zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy, aby publicznie odniósł się do zarzutów, że uczestniczył w ułaskawieniu Adama S. - wspólnika zięcia Lecha Kaczyńskiego, Marcina Dubienieckiego. Posłowie pytali też, czy Dubieniecki uczestniczył w kongresach programowych PiS.

Poseł Mariusz Witczak na wtorkowej konferencji prasowej pytał, jaka była rola Dudy w ułaskawieniu wspólnika zięcia Lecha Kaczyńskiego Marcina D. Jak mówił, do tej pory nie uzyskali od prezydenta Dudy satysfakcjonujących wyjaśnień.

"W świetle ostatnich wydarzeń, poważną kwestią, wydaje się sprawa ułaskawienia Adama S., wspólnika zatrzymanego niedawno Marcina D. Ułaskawienie budziło głębokie wątpliwości opinii publicznej, ponieważ został ułaskawiony człowiek, który zajmował się wyłudzeniami pieniędzy z PFRON-u, a był wspólnikiem zięcia pana prezydenta Kaczyńskiego. Dzisiaj sprawa wraca z dużo większą siłą, ponieważ według prokuratury i CBA, skala potencjalnego przestępstwa jest ogromna" - powiedział poseł Mariusz Witczak.

Zapowiedział, że Platforma będzie apelować, aby opinia publiczna otrzymała od Andrzeja Dudy jak najwięcej informacji w tej kwestii.

W lutym "Newsweek" napisał, że Andrzej Duda uczestniczył w ułaskawieniu wspólnika zięcia Lecha Kaczyńskiego, biznesmena skazanego za wyłudzenie. Zdaniem tygodnika, z Kancelarii Prezydenta później zaginął końcowy wniosek o zastosowanie prawa łaski, który według urzędników miał zostać podpisany przez Andrzeja Dudę - ówczesnego ministra prezydenckiego. Duda potem miał zeznać w prokuraturze, że prezydent Kaczyński w kwestii ułaskawień nie kierował się rekomendacjami urzędników.

Krakowska prokuratura wystąpiła z wnioskiem o aresztowanie pięciu osób, w tym adwokata Marcina D., podejrzanych m.in. o wyłudzenie ponad 13 mln zł z PFRON. Marcin D. będzie też odpowiadać za kierowanie grupą przestępczą i pranie brudnych pieniędzy.

Michał Szczerba mówił, że prezydent Duda powinien wyjaśnić kwestię ułaskawienia biznesmena. "Jeśli mamy przywrócić u Polaków wiarę w sens dobrej i uczciwej polityki, musimy wyjaśniać wszelkie wątpliwości" - ocenił. "W czerwcu 2009 r. został ułaskawiony Adam S., człowiek, który wyłudzał publiczne pieniądze, żerując na najbardziej potrzebujących, ta sytuacja się powtarza w roku 2015 - pan Marcin D., późniejszy wspólnik biznesmena dokonał tego samego procederu. To rodzi liczne wątpliwości, które wymagają wyjaśnienia Kancelarii Prezydenta" - zaznaczył poseł Szczerba.

Poseł Jakub Rutnicki zauważył z kolei, że Marcin D. był osobą bardzo wpływową w środowisku PiS. "Chcemy zapytać członków PiS, czy prawdą jest, że uczestniczył w kongresach programowych PiS. "Mamy nadzieję, że przedstawiciele PiS bardzo szybko to wyjaśnią" - podkreślił poseł Jakub Rutnicki.

wł/pap


bg Image