10.07.2015_Konwinski_Witczak_big.png

Wątpliwości rozstrzygane będą na korzyść podatników - taki będzie skutek uchwalonej w piątek przez Sejm noweli Ordynacji podatkowej.

Posłowie poparli poprawkę zmierzającą do przywrócenia pierwotnie zapisanej w prezydenckim projekcie zasady in dubio pro tributario. Mówi, że "niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść podatnika". Zasada ta znajdzie się na początku Ordynacji podatkowej.

- Wczoraj zmienialiśmy ordynację podatkową. Był to projekt rządowy. Wprowadziliśmy mnóstwo uprawnień, które poprawia relacje obywatela z urzędami skarbowymi. To zmiany korzystne dla obywateli. Dziś glosowaliśmy projekt prezydencki. Z przyjemnością popieraliśmy go. Cieszymy się, że wszystkie wątpliwości prawne będą rozstrzygane na korzyść podatnika - mówił na konferencji prasowej w Sejmie poseł Mariusz Witczak. Zaznaczył również, że zgodnie z propozycją komisji finansów wszystkie wątpliwości rozstrzygane byłyby na korzyść - ogólniej - stron, a nie tylko - jak wskazano w projekcie prezydenckim i w poprawce ostatecznie przyjętej przez Sejm - podatnika. "Nie zawsze mamy do czynienia z podatnikami wchodzącymi w relacje z Urzędami Skarbowymi. Dam przykład: spadkobiercy. To nie jest podatnik, to jest strona. Myśmy chcieli również w tym przypadku rozstrzygać wątpliwości na rzecz np. spadkobiercy" - tłumaczył. Poseł dodał, że podatnikiem nie jest także np. pracodawca.

- Rządowy projekt zmieniający ordynacje wprowadza m.in. możliwość korespondencji elektronicznej z urzędem skarbowym. Uchwaliliśmy tez projekt prezydencki. Przekonaliśmy prawie wszystkich. Tylko 9 parlamentarzystów PiS głosowało przeciw - zauważył na konferencji poseł Zbigniew Konwiński.

W nowelizacji zaproponowano - poza zasadą dotyczącą rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatników - uchylenie uciążliwych, według firm, obowiązków administracyjnych związanych z "korektą kosztów" w podatkach dochodowych oraz regulacje umożliwiające kontrolę ksiąg w miejscu, gdzie są prowadzone. W przypadku kontroli przedsiębiorcy nie będą musieli swoich dokumentów transportować z firmy, która prowadzi im dokumentację, do siedziby swojej lub organu kontrolującego.

Zmianami, które mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r., zajmie się teraz Senat.

wł/pap


bg Image