9.07.2015_Bukiewicz_Brzezinka_big.png

Realizujemy politykę prorodzinną, człowiek jest dla nas najważniejszy - mówili na konferencji prasowej posłowie Bożenna Bukiewicz i Jacek Brzezinka, wskazując w tym kontekście m.in. na rządowy projekt ustawy o budowie czynszówek i uchwaloną właśnie ustawę o zniesienie barier przy emisji listów zastawnych.

Wiceprzewodnicząca Klubu Bożenna Bukiewicz przypomniała na czwartkowej konferencji w Sejmie, że w środę połączone komisje: finansów publicznych i infrastruktury poparły rządowy projekt zmian w prawie, mający uruchomić państwowy program budownictwa czynszowego. W ciągu 10 lat rząd chce wybudować w jego ramach 30 tys. mieszkań o umiarkowanych czynszach.

Bożenna Bukiewicz wskazała, że adresatami nowego programu będą osoby, które zarabiają za dużo, aby móc ubiegać się o lokal gminny - komunalny lub socjalny - lecz za mało, aby móc zaciągnąć kredyt na zakup własnego mieszania, nawet korzystając z programu "Mieszkanie dla Młodych", a oferty rynkowe najmu są dla nich za drogie.

Mają to być osoby zarabiające od 1600 zł do 2800 zł netto. Co najmniej 50 proc. beneficjentów programu - zaznaczyła posłanka - mają stanowić rodziny z dziećmi. Mieszkania mają być rotacyjne, priorytetem ma być utrzymanie ich w zasobach jako mieszkania na wynajem.

Poseł Jacek Brzezinka przypomniał z kolei, że w czwartek Sejm uchwalił zmiany w ustawie o listach zastawnych i bankach hipotecznych zakładające zniesienie barier przy emisji listów zastawnych. Jacek Brzezinka mówił, że nowe przepisy powinny wpłynąć na niższe koszty kredytów.

wł/pap


bg Image