Multithumb found errors on this page:

There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/3rTSZeAtYhhVg6k.png'
There was a problem loading image 'images/kppo3/articles/3rTSZeAtYhhVg6k.png'
3rTSZeAtYhhVg6k.png
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w poniedziałek ustawę wprowadzającą roczny, płatny urlop po urodzeniu dziecka. Ustawa wejdzie w życie 17 czerwca; dłuższe urlopy przysługiwać będą rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w tym roku. "Wszyscy, którzy mają dzieci, wiedzą doskonale, jak ważny jest ten pierwszy rok. Ważny nie tylko dla kształtowania relacji rodzicielskich, ale także relacji małżeńskich" - mówił prezydent. W jego opinii pierwszy rok jest także kluczowy przy podejmowaniu decyzji o kolejnych dzieciach.

Zachęcił także ojców do korzystania z urlopu, aby był on "w jak największym stopniu urlopem rodzicielskim". Podkreślił, że taka możliwość w niewielkim stopniu była udziałem ojców z jego pokolenia. "Patrzę z sympatią, a nawet czasami z lekką zazdrością, na młodych ojców, którzy także opiekują się dziećmi, budując w ten sposób swoje niezwykłe relacje, których się nie da zbudować inaczej" - mówił Bronisław Komorowski.

Prezydent podziękował rządowi, że znalazł duże, dodatkowe pieniądze na realizację ustawy, parlamentarzystom - za sprawną pracę nad projektem oraz wszystkim, którzy "sekundowali tej ważnej, fundamentalnej regulacji".

Jednocześnie pogratulował "matkom pierwszego kwartału" konsekwencji i umiejętności dochodzenia swoich interesów "w sposób, który budzi i sympatię społeczną, i pełne zrozumienie w rządzie".

Prezydent zapowiedział, że to nie jest koniec - zadeklarował, że jego kancelaria z determinacją będzie dążyła do wprowadzenia programu "Dobry klimat dla rodziny", a także ogólnopolskiej karty dużych rodzin oraz innych ułatwień dla rodziców i dzieci.

W myśl nowelizacji kodeksu pracy rodzicom wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać na równych prawach ojciec i matka.

Szczegółowe informacje na temat urlopów dla rodziców można znaleźć na uruchomionym przez resort pracy portalu www.rodzicielski.gov.pl.

wł/pap

Foto: PAP


bg Image