26_06_15_Sledzinska_Kochan_2.png

Karta Dużej Rodziny, roczne urlopy rodzicielskie, darmowy podręcznik, nowe rodzaje zasiłków macierzyńskich, bezpłatna pomoc prawna - to tylko niektóre prospołeczne i prorodzinne rozwiązania wprowadzone do tej pory z inicjatywy rządu i PO.

Wiceszprzewodnicząca klubu Iwona Śledzińska-Katarasińska nawiązała do zakończonego w czwartek posiedzenia Sejmu. "Wczoraj przyjęte zostały ustawy, które niejako domykają cały pakiet polityki społecznej, głównie prorodzinnej i ukierunkowanej na młodych ludzi. Jest to pakiet, który realizujemy w tej kadencji, który stworzy pewną podstawę, bazę dla wszystkich działań w przyszłości" - mówiła.

"Tak, jak budowaliśmy drogi, tak stworzyliśmy fundamenty polityki społecznej, w której dostrzegamy zarówno kryzys demograficzny, sytuację młodych ludzi na rynku pracy, jak i ich sytuację życiową, a głównie sytuację życiową i standard życia rodzin" - dodała. Podkreśliła, że Platforma Obywatelska dotrzymuje słowa. "Jeżeli ktoś twierdzi, że nie ma polityki prorodzinnej, społecznej, że młodzi ludzie są pozostawieni sami sobie, to albo jest ignorantem, albo wyjątkowo złośliwym człowiekiem" - oceniła Iwona Śledzińska-Katarasińska.

Wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Polityki i Rodziny Magdalena Kochan przypomniała, że Sejm uchwalił w czwartek m.in. nowelizację ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, zgodnie z którą rządowy program wsparcia mieszkalnictwa "Mieszkanie dla Młodych" obejmie także rynek wtórny mieszkań. Do tej pory z programu MdM można było skorzystać wyłącznie kupując mieszkanie lub dom na rynku pierwotnym - od dewelopera.

"Dzisiaj mówimy +nie+ - rynek wtórny, spółdzielnie, także budowanie swoich własnych, małych mieszkań jest możliwe przy preferencyjnym podejściu państwa do ich kredytów. Mówiąc krótko - kredyty hipoteczne wspieramy odprowadzając odsetki za te budowy" - podkreśliła Magdalena Kochan.

Sejm uchwalił też w czwartek nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych, która wprowadza świadczenie rodzicielskie w wysokości 1 tys. zł miesięcznie dla rodziców, którym urodzi się dziecko, a którzy nie mogą skorzystać z urlopu - np. bezrobotnych i studentów. "Od 1 stycznia 2016 roku zasiłkiem tysiąc złotych na dziecko obejmujemy przez cały rok każdą mamę, bez względu na to czy pracuje, czy nie pracuje, czy jest studentką, rolniczką. Każda mama tysiąc złotych miesięcznie otrzyma" - powiedziała Magdalena Kochan.

Magdalena Kochan przypomniała o uchwaleniu przez Sejmu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, która ma objąć osoby do 26 roku życia, seniorów, którzy ukończyli 65. rok życia, kombatantów, weteranów, posiadaczy Karty Dużej Rodziny i ofiar klęsk żywiołowych.

Kolejne prospołeczne rozwiązania przyjęte z inicjatywy rządu lub Platformy Obywatelskiej, o których mówiła Magdalena Kochan, to m.in. tzw. darmowy podręcznik dla uczniów klas pierwszej i drugiej szkoły podstawowej, Karta Dużej Rodziny, roczne urlopy rodzicielskie, podniesienie progów dochodowych, a także zwiększenie liczby żłobków i przedszkoli. Kilka tygodni temu Sejm uchwalił ponadto ustawę "złotówka za złotówkę", która przewiduje, że rodziny, które przekroczą próg dochodowy, nie stracą świadczeń rodzinnych będą je nadal otrzymywać, ale pomniejszone o kwotę, o jaką przekroczyły kryterium.

wł/pap


bg Image