c_710_0_16777215_00_images_kppo3_aktualnosci_konf0612a.png

Podkomisja zajmująca się projektem o darmowej pomocy prawnej zakończyła pracę. Wśród najważniejszych zmian wypracowanych w podkomisji to zakres podmiotowy, który uległ znacznemu poszerzeniu - mówili na konferencji prasowej minister sprawiedliwości Borys Budka i poseł Robert Maciaszek.

Minister sprawiedliwości mówił na konferencji prasowej, że projekt nieodpłatnej pomocy prawnej jest dla niego priorytetem. Mówił też o tym, że prace nad projektem w parlamencie trwają w najlepsze i liczy na to, że jeszcze w tym roku nowe przepisy wejdą w życie.

"Zgodnie z expose pani premier bezpłatna pomoc prawna, przyjecie przez parlament odpowiednich regulacji jest dla mnie priorytetem w pracach mojego resortu. Dlatego chciałem powiedzieć, z nieukrywana radością, że prace podkomisji powołanej do rozpatrzenia projektu bezpłatnej pomocy prawnej zostały zakończone. Sprawozdanie zostało przyjęte. Prace parlamentarne trwają w najlepsze. Liczymy, że ta ustawa wejdzie w życie w tym roku. Wszystko wskazuje na to, że na przyszłym posiedzeniu Sejmu uda się wypracować stanowisko komisji" - mówił minister Borys Budka.

Poseł Robert Maciaszek mówił o najważniejszych zmianach, jakie do projektu wprowadziła podkomisja. Wśród najważniejszych z nich jest poszerzenie zakresu podmiotowego ustawy o dwie grupy społeczne. Tylko te dwie grupy, to jest ponad 10 milionów obywateli naszego kraju.

"Wśród najważniejszych zmian wypracowanych w podkomisji to zakres podmiotowy, który uległ znacznemu poszerzeniu. Poszerzyliśmy zakres podmiotowy ustawy o młodych ludzi do ukończenia 26. roku życia, bez względu na to czy pobierają nauki czy nie. Druga bardzo ważna grupa społeczna to są seniorzy od 65. roku życia" - mówił poseł Maciaszek.

Robert Maciaszek powiedział, że dzięki tym zmianom pomoc będą mogły otrzymać osoby wchodzące na rynek pracy oraz przechodzące na renty czy emerytury.

"Chodzi nam o to, żeby pomoc młodym ludziom, którzy wchodzą na rynek pracy. Mogą bezpłatnie zwrócić się do radcy prawnego o interpretację umowy, którą dostali od pracodawcy. Przy pierwszym kredycie to będzie także pomoc przy analizie umowy. Doświadczanie wszystkich organizacji pozarządowych, wolontariuszy, którzy do tej pory oferują bezpłatną pomoc prawną wskazują, że bardzo wielu seniorów ma wiele pytań, czy wiele problemow przy przejściu na emeryturę, chociażby z przeliczaniem okresu zatrudnienia, lat pracy chronionej - powiedział poseł Robert Maciaszek.

"Pozostałe grupy pozostają bez zmian. To jest najważniejsza zmiana w rządowym projekcie ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej" - dodał Robert Maciaszek.


bg Image